O cantină cu bucate indiene a fost deschisă la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie din Chişinău!

Bucătarii cantinei de la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie ,,N. Testemiţanu” vor învăţa să prepare bucate după rețete din diferite zone ale Indiei, şi asta pentru a le veni în ajutor studenţilor indieni din cadrul universităţii, care au ales să-şi facă studiile departe de casă.

6_03153700Iniţiatorii spun că bucatele sunt oferite la prețuri accesibile, de trei ori în zi, dar şi în calitate de gustări la pachet.

Cantina este situată în sectorul Malina Mică, în incinta căminului nr. 12 al Universităţii de Medicină. Chiar dacă activitatea acesteia a fost concepută pentru studenţii indieni, şi localnicii, dornici să încerce reţete noi, vor avea ocazia să mănânce bucate indiene la cantină.

Studenţii indieni care îşi fac studiile la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie din Chişinău, sunt încântaţi şi susţin că acest proiect le va alina dorul de casă.

zz

Sursa foto: usmf.md