Video! Echipa galinatomas.com invită toți instructorii de sport la casting

Dacă ești antrenor de sport avem un anunț important pentru tine! Echipa Centrului Online de Nutriție și Sport te invită în această sâmbătă pe data de 15 iunie, ora 11:00, la preselecția filmărilor antrenamentelor video. Ulterior, toate filmulețe vor fi plasate în cabinetele personale pe platforma galinatomas.com.

Pentru mai multe detalii poți suna la acest număr de telefon 0-(60)-843-311.

Occidentul nu recunoaște ”alegerile” care îl mențin pe Putin la putere. Cel puțin 80 de oameni au fost arestați la scrutin

Votul care i-a adus lui Vladimir Putin al cincilea mandat la Kremlin este criticat de oficiali din Statele Unite, Germania, Marea Britanie. Scrutinul care s-a întins pe trei zile nu a fost lipsit de incidente, scrie stirileprotv.ro.

Cel puțin 80 de oameni au fost arestați după ce au încercat să saboteze procesul de vot în câteva secții. La Chișinău, un bărbat a încercat să incendieze secția de la ambasadă. A fost prins imediat de poliție. Bărbatul, care spune că are dublă cetățenie – rusă și moldovenească – a aruncat două recipiente cu substanțe inflamabile peste gardul Ambasadei Federației Ruse la Chișinău.

Cozi au fost și la secțiile de votare deschise în Transnistria fără aprobarea Chișinăului.

Așa cum au fost îndemnați de opoziția rusă, duminică la prânz, oamenii s-au așezat la rând, pe sute de metri, în fața ambasadelor ruse din capitalele europene – „Este important să nu renunțăm la lupta noastră, chiar dacă nu putem influența cu adevărat situația din prezent„.

Procentele trasate pentru Putin nu au, desigur, nici cea mai mică legătură cu realitatea”, a declarat fostul șef de cabinet al lui Navalnîi, într-o postare pe Telegram.

Oficialii din Polonia, dar și ministrul de Externe al Marii Britanii, David Cameron, au deplâns lipsa unor alegeri „libere şi corecte” în Rusia, iar Statele Unite au criticat desfăşurarea scrutinului în teritoriile ucrainene ocupate de Moscova.

Volodimir Zelenski: ”Nu există legitimitate în această imitaţie de alegeri şi nu poate exista. Această persoană ar trebui să fie judecată la Haga. Trebuie să ne asigurăm că se va întâmpla asta„.

În ceea ce privește operațiunile militare, rușii continuă să avanseze în sudul Ucrainei și susțin că dețin controlul asupra unei așezări din regiunea Zaporojie. Epuizate și fără muniție, trupele Kievului depind acum substanțial de drone pentru a trece la ofensivă.

În ultimele 24 de ore, Moscova a anunțat distrugerea a peste 160 de drone de atac, lansate spre ținte rusești: una dintre acestea ar fi lovit o bază militară din Transnistria și a distrus un elicopter.

Ucraina blochează tranzitul gazelor rusești spre Europa. Acordul cu Gazprom nu va fi prelungit

Ministrul ucrainean al Energiei, a confirmat că guvernul de la Kievî nu va prelungi contractul de tranzit de gaze cu compania rusă Gazprom. „Pot să confirm că nu intenționăm să semnăm niciun acord suplimentar sau să prelungim acest acord.”, a spus Herman Halushchenko, referitor la acordul cu Gazprom, scrie realitatea.net.

Herman Halushchenko a subliniat, de asemenea, că sistemul ucrainean de transport al gazelor a trecut testul de stres și este pregătit să funcționeze fără gazul rusesc.

Europa scapă de dependența rusească

Anterior, Kadri Simson, comisarul european pentru energie, a declarat că, în 2024, livrările de gaz natural lichefiat către UE vor scădea, printre altele, din cauza unei presiuni treptate asupra importatorilor de gaz rusesc din interiorul Uniunii.

„Există inițiativa RepowerEU, în cadrul căreia țările europene vor scăpa complet de gazul rusesc până în 2027, nu doar de gazul din conducte, ci de toate gazele, inclusiv de cel lichefiat”, a explicat el.

Din informațiile anterioare se cunoaște la nivelul Comisiei Europene nu au existat planuri de a stabili contacte cu Rusia pentru a extinde tranzitul gazului rusesc către țările europene prin sistemul ucrainean de transport al gazelor, luând în schimb toate măsurile necesare pentru a deveni complet independentă de gazul rusesc.

40 de elevi au fost premiați în cadrul Olimpiadei Republicane la Chimie

40 de elevi au fost premiați astăzi în cadrul Olimpiadei Republicane la Chimie, desfășurată în perioada 15–18 martie, la Universitatea de Stat din Moldova.

Prezentă la festivitatea de premiere, Nadejda Velișco, secretar general al Ministerului Educației și Cercetării, a apreciat munca elevilor, a profesorilor ce predau la clasă, a membrilor consiliului olimpic și a juriului, menționând că ministerul va depune eforturi în continuare pentru a promova performanța în educație și a aduce cât mai multă calitate în școlile din Republica Moldova.

La ediția din acest an a Olimpiadei au participat 149 de elevi din întreaga țară. Cei 40 de elevi care au demonstrat performanțe deosebite în cadrul probei teoretice și a celei experimentale își fac studiile în cadrul unor instituții de învățământ din raioanele/municipiile: Bălți, Cahul, Călărași, Chișinău, Strășeni, Ungheni.

Lista premianților Olimpiadei Republicane Chimie poate fi accesată aici➡️https://bit.ly/490KoTB

Astăzi este Ziua mondială împotriva exploatării copiilor prin muncă
Vedetele Instagram-ului își scot hainele la târg în scop caritabil