Două medalii de bronz și o mențiune de onoare pentru elevii moldoveni, la Olimpiada Internațională de Chimie desfășurată în Franța

Republica Moldova a obținut două medalii de bronz și o mențiune de onoare în cadrul Olimpiadei Internaționale de Chimie, care s-a desfășurat în perioada 21 – 30 iulie 2019, în orașul Paris, Franța.

Medalii de bronz au obținut Victor Baerle, Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, mun. Chişinău și Victor Crasco, Liceul Teoretic Republican „Aristotel” , mun. Chişinău, iar mențiunea de onoare i-a revenit Adelinei Andrei, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chișinău.

La ediția din acest an a Olimpiadei Internaționale de Chimie au participat 309 de elevi din 80 de țări.

În cadrul concursului, Republica Moldova a fost reprezentată de patru elevi și doi profesori:

Victor Crasco, elev în clasa a XI-a, Liceul Teoretic Republican „Aristotel” mun. Chişinău;
Victor Baerle, elev în clasa a XII-a, Instituția Publică Liceul Teoretic „Principesa Natalia Dadiani”, mun. Chişinău;
Adelina Andrei, elevă în clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău;
Valerian Mocreac, elev în clasa a IX-a, Liceul Teoretic „Orizont”, mun. Chişinău.
Ion Bulimestru, doctor în chimie, conferenţiar universitar, şef departament Chimie, Universitatea de Stat din Moldova;
Vasilii Graur, doctor în chimie, cercetător ştiinţific, Universitatea de Stat din Moldova.

Felicitări premianților, profesorilor și părinților!

alte Articole interesante