Cremă de corp din doar 2 ingrediente

Este 100% naturală și poate înlocui cu succes crema de corp din comerț. Are la bază doar 2 ingredinete: untul de shea și uleiul de cocos, care fac o pereche ideală pentru hidratarea pielii, îndeosebi a zonelor de pe picioare, coate și mâini.

Ingrediente:

• 110 g de unt de shea
  • 60 g de ulei de cocos

Preparare:
Puneți untul de shea și uleiul de cocos într-un borcan de sticlă. Așezați borcanul într-un ibric cu apă, așezat pe aragaz la foc mic. Amestecați în borcan până ce uleiurile se topesc și devin lichide. Scoateți borcanul din apă și puneți-l în frigider să se răcească timp de o oră. Bateți apoi uleiurile cu un mixer timp de 5-7 minute, sau până când amestecul se transformă într-o loțiune cremoasă și pufoasă. Transferați crema într-un borcănel de sticlă cu capac și păstrați-o la temperatura camerei sau la frigider. Rezistă cel puțin 6 luni.

În această cremă puteți adăuga și uleiuri esențiale, atât pentru parfum, cât și pentru proprietățile lor terapeutice:

• chiparos – stimulează circulația sângelui, reduce varicele, ajută la vindecarea fracturilor;
  • eucalipt – îmbunătățește afecțiunile respiratorii (bronșită, sinuzită, alergii), are efecte revigorante;  tămâie – reduce inflamația și petele de bătrânețe;
  •  ghimbir – reduce inflamațiile și durerile, susține articulațiile;
  • grepfrut – reduce celulita;
  • lavanda – vindecă arsurile, tăieturile minore și alte leziuni ale pielii, calmează, relaxează;
  • smirnă – reduce infecțiile și vergeturile;
  • menta – reduce febra, durerile de cap și durerile musculare;
  • trandafir – reduce inflamația pielii, redă strălucirea pielii;
  • tea tree – combate bacteriile și fungii, reduce mirosul corporal. Uleiurile esențiale se adaugă după topirea untului de shea și a uleiului de cocos pe bain-marie.

Sursa

Marș feminist în centrul Capitalei, de 8 Martie. Manifestanții pledează pentru respectarea drepturilor femeilor

Zeci de oameni merg în marș prin centrul Capitalei! La cea de-a zecea ediție a evenimentului, cu genericul ,,Violența sexuală nu o ascunzi sub covor”, manifestanții își doresc să atragă din nou atenția la problemele inegalității de gen și respectarea drepturile femeilor.

La eveniment s-au alăturat mai mulți funcționari de stat din Republica Moldova: oficiali, miniștri și deputați în Parlament. Printre ei: vicepreședinta Parlamentului Doina Gherman, miniștrii Alexei Buzu și Dan Perciun.

Reacția președintei Maia Sandu, după ce pe teritoriul Moldovei au fost depistate fragmente de drone

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a reacționat după ce pe teritoriul țării au fost depistate fragmente din drone în urma atacului rusesc asupra Ucrainei.

Șeful statului a subliniat necesitatea continuării sprijinului pentru Ucraina, menționând că resturile de dronă descoperite astăzi în sudul R.Moldova sunt o dovadă a „realității sumbre”.

„Războiul Rusiei împotriva Ucrainei ne lovește aproape de casă în Moldova, din nou. Descoperirea resturilor de drone Shahed în sudul Moldovei servește astăzi o altă dovadă dură realității sumbre cu care ne confruntăm. Agresiunea Rusiei pune în pericol întregul continent. Sprijinul pentru Ucraina trebuie să continue”, a scris Maia Sandu pe platforma X.

Rămășițe din dronele cu care rușii au atacat Ucraina în noaptea de 9 spre 10 februarie au căzut pe teritoriul R.Moldova. Poliția de Frontieră informează că astăzi, 11 februarie 2024, în zona frontierei moldo-ucrainene, în apropierea localității Etulia, raionul Vulcănești, au fost depistate fragmente de dronă de tip „Shahed”.

Elon Musk deschide o școală și o universitate din bani proprii pentru copiii săi și pentru copiii angajaților SpaceX

Elon Musk vrea să deschidă o școală și o universitate bazate pe STEM, în Austin. Proiectul va începe cu o școală primară și secundară bazată pe STEM. Musk este interesat de un alt tip de educație.

Șeful Tesla investește 100 milioane dolari din bani proprii și deschide o școală și o universitate în Austin. Este vorba despre un sistem STEM, ciclu primar și secundar.

Învățarea se face prin debate-uri și problem-solving.

Împreună cu Ed Astra din Los Angeles, a înființat un centru special pentru copiii săi și pentru copiii angajaților SpaceX, deoarece SpaceX a avut sediul chiar lângă Los Angeles.

Această școală a fost transformată apoi într-o altă școală numită „Astonova”, care este acum o școală online pentru copii cu vârste cuprinse între 10 și 14 ani și este foarte experimentală, având aproximativ 250 de elevi.

Între 2024 și 2030, profesiile bazate pe învățarea STEAM vor fi cu 10,5% mai multe, față de o creștere de 7,5% la cele non-STEAM, potrivit Ministerului Muncii din SUA, transmite Alephnews.

Caz îngrozitor la vama Leușeni. O angajată a fost lovită mortal de un TIR care încerca să traverseze frontiera
Gripa a mai făcut o victimă: o fetiță de 3 ani a pierdut lupta cu virusul