Foto: Pot cere pensie alimentară dacă nu sunt căsătorită cu tatăl copilului?

Pot cere pensie alimentară dacă nu sunt căsătorită cu tatăl copilului?

Valentina: “Sunt studentă la Universitate și am un copil de 2 anișori. Nu am fost căsătorită oficial cu tatăl copilului. Unde mă pot avocatadresa pentru a primi pensie alimentară pentru micuț?”

Răspuns de la avocatul Iurie Mihalache:

Pensia alimentară este suma de bani pe care un părinte o achită lunar pentru întreţinerea copilului. Pe tatăl copilului îl puteţi obliga la plata pensiei alimentare doar prin hotărârea instanţei de judecată. Vă informez că pensia alimentară se achită indiferent de faptul dacă sunteţi căsătoriţi sau nu. Dvs. va trebui să dovediţi că el este tatăl copilului (în situaţia când el zice că nu este tatăl).

Scrie întrebarea ta la adresa: juristultau@unica.md

Partenerii noștri
  • Foto: Avocat Iurie Mihalache, BAA „Avornic si Partenerii”

Avocat Iurie Mihalache, BAA „Avornic si Partenerii”