Vezi cine sunt elevii moldoveni premiați cu medalii la olimpiadele internaționale de anul acesta

Ministerul Educației a premiat elevii care anul curent au obținut rezultate remarcabile la olimpiadele internaţionale şi regionale la disciplinele de studii, precum și pe profesorii acestora. Ieri, ”Gala Olimpicilor 2016” a reunit cei mai buni elevi și profesori din țară.

separator

15585369_1221295894623632_869662984946049529_o

Elevii, care au reprezentat Republica Moldova, au participat la olimpiadele internaţionale din 11 ţări, precum Elveția, Vietnam, Federația Rusă, China, România, Cipru, Macedonia, Bulgaria, Indonezia, informează diez.md.

Aceștia au revenit acasă cu 33 de medalii, printre care se numără 2 medalii de aur, 7 medalii de argint, 24 medalii de bronz și 6 diplome de menţiune.

15540676_1221295907956964_4582912902618137218_o

Cele mai înalte rezultate au fost obținute la disciplinele: științe (6 medalii), chimie (3 medalii), biologie (3 medalii), dar și matematică, fizică, informatică și limba franceză.

Următoarele licee au primit anul acesta cele mai multe medalii:

1. Liceul Teoretic „Orizont”, Chișinău – 21
2. Liceul Teoretic „M. Viteazul”, Chișinău – 3
3. Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Chișinău – 3
4. Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți – 2
5. Liceul Teoretic „M. Kogălniceanu”, Chișinău – 1
6. Liceul Teoretic „George Călinescu”, Chișinău – 1
7. Liceul Teoretic „Petru Movilă”, Chișinău – 1
8. Liceul Teoretic „Prometeu Prim”, Chișinău – 1

Mențiuni au primit elevii de la Liceul Teoretic „Orizont” din Chișinău (4 mențiuni) și Liceul Teoretic „Prometeu Prim” (2 mențiuni).

27 de tineri olimpici au luat medalii la olimpiadele internaționale și au fost premiați de Ministerul Educației în cadrul celei de a patra ediții a Galei Olimpicilor:

Țarigradschi Mihail, clasa XII, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internaţională de Informatică; Medalie de Argint – Olimpiada Balcanică de Matematică; Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Informatică; Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică;

Bezdrighin Marcel, clasa XII, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Argint – Olimpiada Internaţională de Informatică; Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Informatică; Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică;

Rudi Alexandru, clasa X, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori); Medalie de Argint – Olimpiada Balcanică de Informatică, juniori; Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică, juniori;

Cicnaev Mihail, clasa XII, LT “M.Viteazul” Chişinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie „D.Mendeleev”; Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie;

Mitcov Dumitru, clasa XI,  LT “M. Eminescu” Bălți, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie „D .Mendeleev” Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie;

Port Cezar, clasa XII, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internaţională de Matematică; Medalie de Aur – Olimpiada Balcanică de Matematică;

Lavric Mihail, clasa IX,  LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori); Medalie de Argint – Olimpiada Balcanică de Matematică, juniori;

Cuza Bogdan, clasa X,  LT „M. Kogălniceanu”, Chișinău, Medalie de Argint – Olimpiada Internațională de Științe (juniori);

Ostroman Iuliana, clasa XI, LT “Gheorghe Asachi”, Chișinău, Medalie de Argint (premiul II) – Olimpiada internațională de limba franceză (proba A – individual);

Calancea Laurențiu, clasa XII, LT „Orizont”, Durlești, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internaţională de Fizică;

Vizitiv Gleb, clasa XII, LT „Orizont”, Durlești, Chișinău, Medalie de Argint – Olimpiada Internaţională de Fizică;

Horneț Vladlena, clasa XII, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Biologie;

Tornea Iuliana, LT „George Călinescu”, Chișinău, clasa XI, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Biologie;

Culinscaia Anna, clasa X, LT „Petru Movilă”, Chişinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internaţională de Biologie;

Solovei Chiril, clasa X, LT “Orizont” Chişinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Chimie;

Eșanu Mihaela, clasa X, LT „Gheorghe Asachi”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori);

Ducal Nicolae, clasa X, LT „Mihai Viteazul”,  Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori);

Cornescu Dan, clasa X, LT „Prometeu-Prim”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Internațională de Științe (juniori);

Solonaru Sorina-Sofia, clasa XI, LT “Gheorghe Asachi”, Chișinău, I Medalie de Bronz (premiul III) – Olimpiada internațională de limba franceză (proba A – individual);

Cojocaru Gabriel, clasa X, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Aur – Olimpiada Balcanică de Informatică, juniori;

Ciumeico Alic, clasa IX, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz– Olimpiada Balcanică de Matematică;

Lopotenco Alexandru, clasa VIII,  LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică, juniori;

Hangan Daniel, clasa VIII, LT „Orizont”, Chișinău, Medalie de Bronz – Olimpiada Balcanică de Matematică, juniori;

Șarpe Tudor, clasa IX, LT „Orizont”, Chișinău, Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică; Mențiune de onoare– Olimpiada Balcanică de Matematică;

Cojocari Valeriu, clasa XI, LT „Orizont”, Chișinău, Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Matematică;

Dimitriu Eugeniu, clasa XI, LT „Orizont”, Chişinău, Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Fizică;

Robu Irina, clasa XI, LT „Prometeu-Prim”, Chişinău, Mențiune de onoare – Olimpiada Internațională de Biologie;

Profesorii care au ghidat elevii au obținut premii de asemenea:

Bulimestru Ion, Doctor conferenţiar, Universitatea de Stat din Moldova, profesor chimie;

Țapcov Victor, Doctor conferenţiar, Universitatea de Stat din Moldova, profesor chimie;

Evtodiev Igor, Doctor habilitat, Universitatea de Stat din Moldova, profesor fizică și științe (juniori);

Teleucă Marcel, Doctor, LT „Orizont”, Chişinău, profesor matematică;

Izbaș Vladimir, Doctor, Institutul de Matematică și Informatică al Academiei de Științe a Moldovei, profesor matematică;

Port Sergiu, Doctor conferenţiar, decan, Universitatea Pedagogică de Stat ,,Ion Creanga”, profesor matematică;

Corlat Sergiu, LT „Orizont”, Chişinău, profesor informatică;

Rîvneac Elena, Doctor conferenţiar, Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie ”N. Testemițanu”, profesor biologie;

Daltă Viorica, LT „Gh. Asachi”, Chișinău, profesor limbă franceză;

Moloșniuc Viorica, Doctor conferenţiar, Universitatea de Stat din Moldova, pprofesor limbă franceză.

15591477_1221295887956966_1809907702752811871_o15585343_1221295761290312_3894707564965267745_o15578071_1221295677956987_8456840534212069239_o15585369_1221295894623632_869662984946049529_o

loading...
alte Articole interesante