Au pozat în bikini la minus 22 de grade!

Douăzeci de concurente s-au întrecut pentru titlul de cea mai frumoasă crăiasă a zăpezii, pe un ger năprasnic desfăşurat în sud-vestul Siberiei.

Deşi au fost supuse unor probe crâncene, niciuna dintre tinere nu s-a plâns de frig. Au fost nevoite să pozeze în bikini la minus 22 de grade, iar după şedinţa foto, tinerele erau îmbrăcate rapid în blănuri şi tratate cu un ceai fierbinte.

„Nu îmi dau seama dacă dinţii îmi clănţăne din cauza frigului sau de emoţie. Dar sunt bucuroasă că am venit aici. Îmi doream de multa asta”, a declarat concurenta Maria Şmeliova.

Cât despre câştigătoare, aceasta a uitat şi de ger şi de emoţii şi se gândeşte deja la competiţia viitoare. Cu toate că s-a ales cu o răceală zdravănă.

„Nu, nu cred că este din cauza pozelor în costum de baie. Mă durea deja gâtul înainte de a veni aici, dar asta nu m-a împiedicat să concurez. Este un titlu preţios şi foarte important pentru mine”, a precizat Miss Snow Universe, Vladislava Verner.

În afară de coroana de Miss şi un contract din partea unei firme de modelling, tânăra şi-a asigurat şi participarea la concursul pentru titlul de Miss World Tourism ce va avea loc în Thailanda, într-un climat mult mai cald.

Sursa: http://www.cbsnews.com

„Rușine, votați un criminal”. Protest la Chișinău, în timp ce rușii din Moldova își aleg viitorul președinte din Rusia

Un grup de oameni au protestat astăzi, 17 martie, în fața sediului Ambasadei Federației Ruse din Chișinău, în timp ce oamenii se apropiau la misiunea diplomatică pentru a-și exercita dreptul la vot în cadrul alegerilor prezidențiale organizate de Kremlin. „Rușine, votați un criminal”, „Putin criminal”, „Putin ucigaș” – a scandat mulțimea, potrivit Newsmaker.

„Sunt împotriva lui Putin, împotriva războiului. Alegerile sunt fără alegere. Înțeleg că vor desena rezultatele. Sunt cetățean al Rusiei, dar din 2005 nu mai locuiesc acolo. Războiul l-am întâlnit în Ucraina”, a declarat un bărbat, care a venit în fața sediului ambasadei cu un drapel anti-război, alb-albastru-alb.

„Putin este un ucigaș”, scanda, între timp, o altă femeie prezentă în fața diplomației ruse.

Între timp, alți oameni au declarat că au venit să voteze „pentru un viitor mai bun pentru Rusia”. Alții au declarat deschis, fiind întrebați de jurnalistul NM Denis Borșevschi, că vor vota „pentru Putin”.

Chișinăul va găzdui Adunarea Parlamentară a Francofoniei: Zeci de parlamentari din circa 20 de țări europene vor vizita Moldova

Parlamentul Republicii Moldova va găzdui, la începutul săptămânii viitoare, Conferința Președinților Regionalei Europa din cadrul Adunării Parlamentare a Francofoniei (APF).

Adunarea Parlamentară a Francofoniei: 20 de parlamentari vin în Moldova

Zeci de parlamentari din circa 20 de țări europene vor vizita Republica Moldova în perioada 17-21 martie pentru a participa la reuniune și a discuta despre acțiunile de cooperare în spațiul francofon.

În deschiderea Conferinței vor adresa mesaje participanților Jean-Charles Luperto, delegat regional al APF pentru Europa, Doina Gherman, vicepreședinta Parlamentului, și premierul Dorin Recean. Deputata Marcela Adam, Președinta secției moldovenești la APF, va prezenta un raport privind stadiul actual și prezența francofoniei în Moldova, iar Aneta Gonța, vicepreședinta Consiliului Audiovizualului, Președinta secției moldovenești a Uniunii Presei Francofone, se va referi la lupta împotriva dezinformării. Despre evoluția situației politice în spațiul francofon, impactul războiului din Ucraina și modul în care UE reacționează la ingerința străină vor vorbi invitații Bruno Fuchs, Jean-Michel De Waele, profesor la Bruxelles, și Vincent Couronne, profesor la Universitatea Sorbona.

Conferința Președinților Regionalei Europa din cadrul APF va fi precedată de un seminar de consolidare a capacităților parlamentarilor în lupta împotriva dezinformării și a știrilor false. La discuții vor participa parlamentari din țările europene francofone, deputați și funcționari din Parlamentul Republicii Moldova. Discuțiile vor viza fenomenul dezinformării în spațiul francofon, cazul Republicii Moldova, precum și efectele știrilor false asupra activității parlamentare.

Conform agendei, delegația Adunării Parlamentare a Francofoniei va vizita Alianța Franceză din Moldova, Agenția Universitară a Francofoniei, Centrul social pentru copii și ecopensiunea „Vent d’Est” din satul Horodiște, raionul Rezina.

Parlamentul Republicii Moldova este membru asociat la Adunarea Parlamentară a Francofoniei din 1998. APF este compusă din secțiuni, reprezentând 70 de parlamente de pe cele cinci continente.

Cei mai buni sportivi ai anului 2023, desemnați la Gala organizată de Comitetul Național Paralimpic

Pe 13 martie, la Chișinău, a avut loc Gala Comitetului Național Paralimpic. În cadrul evenimentului au fost desemnați cei mai buni sportivi ai anului 2023.

Judocanii Oleg Crețul și Ion Basoc au fost aleși „Sportivii Paralimpici ai Anului 2023” de către Comitetul Paralimpic din Republica Moldova.

În cadrul Galei Laureaților a forului de profil, Ministerul Educației și Cercetării i-a conferit lui Oleg Crețul titlul de „Antrenor Emerit” al Republicii Moldova, iar Ion Basoc s-a ales cu “Maestru Internțional al Sportului” , ambii la categoria parajudo.

Ceilalți laureați care au ajuns în top 10 sunt următorii: Evelina Cristina Crețu (para atletism) , Vadim Crețu (para judo), Ina Cernei (para judo), Oleg Nemțan (para judo), Denis Raiul (para powerlifting), Larisa Marinencova (para powerlifting), Vladimir Butucea (para atletism) și Ștefan Roșca (para powerlifting).gallery images

Top 30 modele de dresuri în trend
Cosmetică naturistă pentru pielea ta!