Cea mai urâtă femeie din lume a devenit o scriitoare de succes

Lizzie Velasquez are 23 de ani şi este considerată „cea mai urâtă femeie din lume”. Are o boală extrem de rară, pe care o mai au doar două persoane pe întregul mapamond.

Oamenii au denumit-o ”monstru”, ea, însă, nu a disperat, ci a ales să lupte ajungând o scriitoare de success.

Lizzie nu are ţesut adipos, astfel încât organismul ei nu poate forma muşchi, stoca energie sau lua în greutate. Un material video cu Lizzie postat recent pe Youtube a strâns mii de comentarii răutăcioase, utilizatorii spunând că e un „monstru” şi ar trebui să se sinucidă. Deşi afectată de răutăţile extreme ale oamenilor, Lizzie Velasquez şi-a promis că va deveni o femeie de succes, va publica o carte, va absolvi o facultate şi îşi va întemeia o familie. Lizzie studiază la Universitatea din Texas şi a lansat până acum două volume foarte apreciate, „Lizzie Beautiful” (2010) şi „Be Beautiful, Be You”, publicată luna aceasta. „Sunt şi eu om, normal că mă afectează ce se spune despre mine şi unele lucruri mă dor. Dar nu voi lăsa felul cum mă judecă oamenii să mă definească”, spune Lizzie Velasquez.

www.cancan.ro

alte Articole interesante