Două universități din Moldova se află în topul celor mai bune din lume

Două universităţi din Republica Moldova se află în topul celor mai bune instituţii de învăţământ superior din Europa de Est şi Asia Centrală, pentru anul 2019.

Conform acestui clasament, realizat de QS Top Universities, din lista celor 300 de instituţii, Republica Moldova este reprezentată de Universitatea de Stat, clasată pe locul 276, şi Universitatea Tehnică, aflată cu o pozitie mai jos.

România are 17 universităţi în acestă listă, iar cea mai bine cotată dintre ele este Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, pe locul 34.

Prima în top este Universitatea Lomonosov din Moscova. Pentru realizarea topului, s-au folosit 10 indicatori, între care: reputaţia academică, dar şi a angajatorului, raportul dintre studenţi şi facultate, numărul de studenţi internaţionali sau chiar şi impactul web.

sursa: www.tvrmoldova.md

alte Articole interesante