Elevii moldoveni au obținut o medalie de bronz și 6 premii la Olimpiada Internațională de Limbă Franceză

Elevii din Republica Moldova au obținut o medalie de bronz și șase premii la Olimpiada Internațională la Limba Franceză. Ediția a IV-a a concursului s-a desfășurat în perioada 15-19 septembrie 2018, la Ohrid, Republica Macedonia.

La olimpiadă au participat circa 30 de elevi din Albania, Bulgaria, Republica Macedonia (FYROM), Republica Moldova și România.

La concursul individual, medalia de bronz i-a revenit Alinei Eșanu, elevă în clasa a XI-a, Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi” din mun. Chișinău. La concursul pe echipe toți elevii delegați au obținut premii:

Cristina Guțu, premiul I;
Gabriela Hămuraru, premiul II;
Alexandra Negru, premiul III;
Alina Eșanu, premiul I;
Carmen Cristea, premiul II;
Mihaela Eșanu, premiul III.

Echipa Republicii Moldova a fost condusă de doi profesori: Viorica Moloșniuc, doctor în filologie, conferențiar universitar, prodecan la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine a USM, și Loreta Gafton, grad didactic superior, director adjunct la Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Chișinău.

Felicitări premianților, profesorilor și părinților!

alte Articole interesante