Mai mulți profesori din țară ar putea să primească câte 120.000 lei

Autoritățile își doresc ca meseria de profesor să devină mai atractivă pentru tinerii specialiști. Studenții de la pedagogie vor putea primi indemnizația unică de 120 de mii de lei, însă doar cu condiția de a începe să predea timp de trei ani de la absolvirea facultăţii.

,,Sunt mulți din cei care nu au mers să lucreze conform profesiei alese la facultate și riscau să-și piardă această indemnizație. Cei care au absolvit facultatea, peste un an de zile se pot încadra să activeze în calitate de profesor și vor beneficia de acești 120 de mii de lei”, a spus Pavel Filip, potrivit prime.md.

În instituțiile de învățământ din țară lucrează în jur de 49 de mii de dascăli, iar peste 2.100 de locuri sunt vacante.

alte Articole interesante