Noi detalii despre femeia de 32 de ani, găsită fără suflare în propria mașină

Femeia dispărută acum două zile, a fost găsită moartă într-un microbuz din sectorul Boanica. Aceasta a fost ucisă, iar cadavrul a fost lăsat pe bancheta din spate a unităţii de transport. Poliția nu are deocamdată niciun suspect.

Nu se ştie unde a avut loc omorul, cert este faptul că, totul a ieşit la iveală miercuri seară, în jurul orei 21:00 Un trecător a observat microbuzul parcat lângă un bloc de locuit, cel mai probabil, i s-a părut suspect, motiv pentru care a sunat la Inspectoratului de poliţie Botanica.

La faţa locului a ajuns grupul operativ, criminaliştii şi medicul legist. Uşa automobilului era încuiată, iar odată deschisă, oamenii legii aveau să descopere trupul neînsufleţit al victimei.

Primele investigaţii au arătat că pe corpul femeii existau urme de moarte violentă. Se presupune că aceasta a decedat fiind sugrumată. Echipa emisiunii Unitatea de Gardă a reuşit însă, să suprindă secvenţe în care se poate observa cum ambele mâini sunt acoperite cu pungi, legate cu bandă adezivă. Cel mai probabil, atacatorul ar fi încercat astfel să evite să lase amprente, aşa cum ar fi putut fi zgâriat de victimă.

Oamenii legii au refuzat să comenteze aceste imagini. Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală acolo unde urmează să se stabilească data exactă a decesului şi dacă au fost şi alte leziuni pe corp.

Femeia avea la întreţinere doi copii minori, unul de 2 ani și unul de 8 ani. Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru omor, dar, deocamdată, nu există niciun cerc de suspecţi. De asemenea, nu se cunoaşte nici motivul crimei. Victima nu ar fi avut afaceri şi nu ar fi fost implicată în activităţi criminale.

sursa: www.publika.md

2800 de jetoane pentru jocuri de noroc, transportate ilicit într-un microbuz care venea din regiunea transnistreană

Funcționarii postului vamal intern de control Hârbovăț au supus controlului un microbuz de model ”Ford”, care se deplasa din regiunea transnistreană.

Șoferul a comunicat că nu transportă bunuri sau mărfuri ce sunt pasibile a fi declarate.

În rezultatul controlului vamal, în mijlocul de transport au fost depistate trei cutii ticsite cu 2800 de jetoane utilizate în jocurile de noroc, pentru care șoferul nu a prezentat acte de proveniență legală.

Lotul comercial de jetoane a fost ridicat, iar șoferul riscă să fie sancționat.

Dorin Galben a venit cu o declarație după ce a fost criticat pentru interviul cu Veaceslav Platon

Jurnalistul Dorin Galben a venit cu o declarație după criticile și acuzațiile care i-au fost aduse în legătură cu interviul realizat cu Veaceslav Platon.

,,Niciodată n-am fost mulțumit 100% de ceea ce fac și mereu am considerat că este loc de mai bine. Dar știu că de fiecare dată dau tot ce pot: fie că sunt pe terenul de tenis, fie că filmez un interviu sau un monolog. Cât trăim, învățăm…

Din respect pentru voi, publicul meu, vin cu răspuns la acuzațiile și falsurile care au apărut aceste zile despre mine. P.S. Un singur lucru vreau doar să mai menționez: eu cum am fost, așa și voi rămâne – integru”, a menționat jurnalistul.

Distribuitori TV din UTA Găgăuzia, sancționați pentru retransmiterea programelor interzise din Rusia

Doi distribuitori de servicii media audiovizuale din UTA Găgăuzia au fost amendați astăzi cu 120 000 de lei moldovenești de către Consiliul Audiovizualului din Republicii Moldova.

Aceștia au primit amenzi deoarece au încălcat prevederile ce țin de protejarea spațiului audiovizual din Republica Moldova și au retransmis programe interzise din Rusia.

Mai exact, „Orvitmedia” SRL a fost amendat cu 70 000 de lei moldovenești pentru retransmisiunea programelor informative și analitice ale posturilor de televiziune rusești și cu 20 000 de lei pentru activitate fără act permisiv.

Compania retransmite, fără autorizație, 65 de servicii de televiziune, inclusiv „Первый канал”, „Россия 24” și „Россия 1” care, în perioada controlului, au difuzat emisiuni dedicate mesajului președintelui Federației Ruse către Adunarea Federală.

O altă companie, vizată anul trecut de două controale ale CA, „Ilk Halk Televizionu” SRL, a fost amendată cu 30 000 de lei pentru activitatea, în mod repetat, fără licență de emisie.

Membrii Consiliului Audiovizualului din Republica Moldova au acordat un termen de cel mult 15 zile lucrătoare celor două entități pentru ca să își legalizeze activitatea.

sursa

Arborii solari din Chișinău luminează orașul pe timp de noapte. Foto!
Daniela Ciocanu și-a arătat abdomenul, la doar două luni după ce a născut!