O echipă de tineri din Moldova, în top 4 cele mai bune din lume la un concurs internațional desfășurat în SUA

Câțiva tineri moldoveni care au reprezentat țara la Summit-ul Internaţional al tinerilor antreprenori, Diamond Challenge for High School Entrepreneurs, desfășurat în Delaware, SUA, s-au clasat în top 4 cei mai buni, din 54 de echipe din întreaga lume.

Tinerii de la „Gen2Gen” – Generation to Generation din Republica Moldova s-au ales cu un premiu special și un cec în valoare de 2.000 de dolari pentru performanțele lor.

În cadrul concursului, tinerii și-au prezentat proiectul de creare a unei platforme pentru angajare a pensionarilor în scopul obţinerii unor venituri suplimentare și creșterii speranței de viață a oamenilor din Republica Moldova.

Diamond Challenge Moldova este o competiție internațională de antreprenoriat implementată de INVENTO cu susținerea University of Delaware Horn Entrepreneurship.

alte Articole interesante