Sanda Filat a revenit din Elveția de dragul muzicii

filat sandaMereu grăbite și în căutare de noi căi pentru o viață mai sănătoasă și armonioasă, uităm să face pauze pentru a găsi soluții în lucrurile simple și evenimentele de lângă noi. Primăvara aduce cu ea culorile, liniștea și armonia de care avem nevoie, mai ales noi, femeile. Cu primele acorduri de primăvară vine și Festivalul Bach. În perioada 4-10 aprilie, la Sala cu Orgă, va avea loc cea de-a treia ediţie a acestui eveniment, patronat şi în acest an de Sanda Filat. Cu acestă ocazie, Sanda Filat a revenit din Elveția și a apărut în fața presei pentru prima dată după divorțul de Vlad Filat din august 2012.

Muzica clasică este mai mult decât ceea ce percepem la o singură audiție. Printre notele subtil aranjate pe portativ și aduse cu grijă la urechea femeiei moderne, se strecoară liniștea sufletească și armonia.

”O femeie modernă este o femeie cu încredere în sine, care își ține viața în propriile mâini. Nu știu ce ar fi mai motivant pentru o femeie decât să știe să se facă autosuficientă, împlinită și armonioasă. Iar pentru toate astea e nevoie să ne aflăm în creștere permanentă, să ne cultivăm, să fim atente la frumusețea din jurul nostru. Festivalul Bach vine să ne ajute în acest sens. Pentru că ascultând muzica clasica, noi creștem interior și obținem acea armonie și acel echilibru, care în final stau la baza încrederii în sine”, a comunicat pentru unica.md Sanda Filat.

filatPentu a te convinge că muzica clasică îți crește armonia interioară și te face cu adevărat o femeie modernă, urmărește programul Festivalului Bach și alege când mergi să te încarci cu o porție de liniște sufletească.

4 aprilie. Deschidere. Concertul „Bach şi fiii“ cu Orchestra Naţională de Cameră, prim-dirijor Cristian Florea (România-Germania). Solişti: Adrian  Petrescu (oboi) /România/, Ion Negură jr. (flaut), Eugen Ursu   (vioară) /Republica Moldova/ – 6 aprilie. Recital de chitară. María Esther Guzman /Spania/

– 7 aprilie. String Trio: Boris Livshitz (vioară) /Elveţia/, Iya Komarova (violă) /Ucraina/ şi Cristian Florea (violoncel) /România-Germania/

8 aprilie. Bach improvizaţii jazz, cu European Jazz Trio /Olanda/

10 aprilie. Închiderea festivalului. Recital de orgă cu Matthias Eisenberg /Germania/. Participă Orchestra Naţională de Cameră, Corul Naţional de Cameră, condus de Ilona Stepan. Solişti: Tatiana Costiuc, Ion Timofti, Alexei Digore. Dirijor Cristian Florea /România-Germania/

Concertele încep la ora 18.00. Biletele costă între 40 şi 150 de lei.

Natalia Bodiu

Caz revoltător! Un șofer de rută a fost depistat în stare de ebrietate avansată la volan

Un șofer de rută depistat în stare de ebrietate avansată la volan.

Ieri, în jurul orei 13:00, un șofer de autobuz de pe ruta Chișinău- Cruzești a fost depistat la volan cu 0,47 mg/l alcool pur în aerul expirat, după ce ofițerii de patrulare au observat manevrele periculoase efectuate în trafic de către acesta.

Bărbatul de 62 de ani a fost înlăturat de la volanul mijlocului de transport, iar pasagerii au ajuns la destinație cu un alt șofer.

Cazul a fost înregistrat la Inspectoratul de Poliție Ciocana și a fost inițiată procedura de documentare.

”Reamintim că asemenea încălcare de către un conducător de autobuz este un pericol enorm pentru pasageri și ceilalți participanți în trafic.”, anunță Poliția.

Poliția solicită sprijinul cetățenilor în identificarea unui tânăr suspectat de furturi de mijloace bănești de pe carduri bancare

Poliția din Bălți solicită sprijinul cetățenilor în identificarea unui tânăr suspectat de furturi de mijloace bănești de pe carduri bancare.

Vă rugăm să furnizați informații relevante pentru identificarea acestei persoane.

Pentru orice informație utilă, vă rugăm să contactați Poliția la numărul 069890901 sau la numărul unic de urgență 112.

Foi gratuite și reduceri grandioase din partea Guvernului pentru odihna copiilor și adolescenților în taberele de vară

Guvernul va acoperi costul integral al 25% din numărul total de bilete în taberele de odihnă pentru copii, iar restul biletelor vor fi comercializate cu o reducere de 80%. Cabinetul de miniștri a aprobat o hotărîre privind organizarea odihnei copiilor și adolescenților în sezonul estival 2024, scrie .

Foile gratuite vor fi distribuite copiilor aflați în dificultate, celor rămași fără ocrotire părintească, copiilor din familii defavorizate și celor din familii numeroase. De asemenea, de odihnă gratuită în taberele de vară vor beneficia copiii cu dizabilități, copiii veteranilor de război, copiii refugiați, precum și elevii care au obținut performanțe la studii sau sînt învingători la olimpiadele școlare și extrașcolare. Totodată, Ministerul Educaţiei şi Cercetării va achiziționa 533 de bilete pentru elevii din instituţiile de învățămînt general din raioanele de est ale Republicii Moldova şi oraşul Bender, subordonate ministerului. Documentul prevede că lucrările de pregătire a taberelor de odihnă vor fi finalizate pînă la data de 15 mai 2024, iar a taberelor cu sejur de zi – pînă la 25 mai. Costul estimativ pentru o zi petrecută la tabăra de odihnă este de aproximativ 357 de lei, iar la o tabără cu sejur de zi – 280 de lei.

Alimentele care te scapă de toxine și te ajută să slăbești!
Crema SPF – secretul unui ten tânăr și strălucitor!