Familiile cu copii mai mici de 5 ani nu vor sta la coadă pentru a trece frontiera

Potrivit Poliției de Frontieră, coridorul verde destinat diplomaţilor, se va transforma, de sărbători, în pistă pentru familiile cu copii mici, dar şi pentru persoanele cu dizabilităţi care vin sau pleacă din ţară. De asemenea, pentru a evita aglomeraţia, numărul vameşilor va fi majorat cu 20 la sută.

iiiop

La Vama Leuşeni, familiile care au copii mai mici de cinci ani şi persoanele cu dizabilităţi vor trece prin coridorul diplomatic. Aceştia vor fi verificaţi de o echipă mobilă.

Poliţia de Frontieră va majora cu 20 la sută numărul vameşilor, pentru a evita formarea aglomeraţiei.

De asemenea, şi studenţii Colegiului Vamal vor lucra împreună cu vameşii.

În ajunul sărbătorilor pascale, Poliţia de Frontieră aşteaptă ca peste 7.000 de moldoveni vor trece pe la punctele de frontieră, cu 2000 mai mult decât în zilele obişnuite.

sursa: www.publika.md

alte Articole interesante