Veste bună pentru studenții basarabeni care studiază în România! De azi circulă gratuit cu trenul

Studenții basarabeni care își fac studiile peste Prut, inclusiv cei din România, beneficiază de gratuitate la transportul intern feroviar începând de astăzi. Este vorba de 464.273 de studenți înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență la universitățile de stat, dar și de la cele private acreditate sau autorizate.

tren Romania
Călătoria gratuită este valabilă la toate categoriile de trenuri (Regio și InterRegio), clasa a II-a, pe tot parcursul anului calendaristic, indiferent de distanță sau rută. Abonamentele lunare gratuite, cu număr nelimitat de călătorii, se eliberează pe distanţe de până la 300 km. Acestea pot fi procurate numai de la casele de bilete dotate cu sistem electronic de emitere.
De asemenea, elevii români din învăţământul obligatoriu, profesional – inclusiv postliceal, liceal acreditat sau autorizat beneficiază de tarif redus cu 50% pentru transportul feroviar din România.

alte Articole interesante