Aur și bronz pentru gimnastele din România la Campionatele Europene de la Cluj-Napoca!

În perioada 19-23 aprilie, la Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, s-au desfășurat Campionatele Europene de gimnastică artistică. La 60 de ani de la precedenta ediție găzduită de România, în competiție au participat 274 de sportivi din 37 de țări.

separator
Collage

România a strălucit la Campionatele Europene. Țara a câștigat un total de 4 medalii, două de aur, una de argint și una de bronz, fiind depășită în clasamentul pe medalii doar de Rusia. Astfel, România s-a clasat pe locul 2.

Rusia a obținut 8 medalii, 3 de aur, 3 de argint și 2 de bronz, poziția a treia a clasamentului fiind ocupată de Ucraina cu 4 medalii — 2 de aur și 2 de bronz.

România a obținut 4 medalii: două medalii de aur prin Marian Drăgulescu (sol) și Cătălina Ponor (bârnă), una de argint prin Marian Drăgulescu (sărituri) și una de bronz prin Larisa Iordache (bârnă).

Gimnasta Cătălina Ponor a cucerit medalia de aur la concursul de la bârnă din cadrul Campionatelor Europene de Gimnastică de la Cluj-Napoca, probă în care Larisa Iordache a fost medaliată cu bronz.

Cătălina Ponor este gimnasta care a câștigat pentru a 5-a oară aurul european la bârnă, fiind lider absolut din acest punct de vedere. Tot ea deținea și recordul de 4 medalii.

Larisa Iordache, supranumită ,,pasărea în spațiu” a terminat și ea pe locul 3 în finala de la bârnă și a obținut medalia de bronz. 18034322_1253665734751758_6038533547140970566_n

Cele două au fost felicitate de Nadia Comăneci. 18057779_749391231905461_5101030143534607464_n