Topul liceelor din Moldova cu cea mai mare medie la examenele de Bacalaureat. Vezi clasamentul!

La sesiunea de Bacalaureat 2019 au fost admiși 10583 candidați din licee, 3692 candidați din colegii și centre de excelență, 193 de candidați din universități, 229 de candidați care s-au înscris în regim extern și 2467 de restanțieri din sesiunile anterioare, în total – 17164 de candidați.

Ca în fiecare an, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare a publicat rata de promovare și media examenului în liceele teoretice din țară.

Așadar, iată care sunt cele mai bune licee din țară, cu cea mai înaltă medie la examenele de bacalaureat:

1. Liceul Teoretic Republican „Aristotel” (fostul Liceu al Academiei de Științe a Moldovei), media 8,99
  2. Liceul Teoretic „Mircea Eliade”, media 8,73
  3. Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu-Prim”, media 8,54
  4. Liceul de Limbi Moderne şi Management
  5. Liceul Teoretic „Evrika” din Rîbnița
  6. Liceul Teoretic „Ion Creangă”
  7. Liceul Teoretic „Alexandru cel Bun” din Bender
  8. Liceul Teoretic „M.Eminescu” din Bălți
  9. Liceul Teoretic „Iulia Hașdeu”
  10. Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu” din CălărașiVezi întregul clasament AICI

alte Articole interesante