Rămâi însărcinată mai greu dacă partenerul face asta în fiecare zi

Dacă ai de gând să rămâi însărcinată, ar fi bine să îi supraveghezi partenerului activitatea, întrucât există un obicei care afectează fertilitatea, potrivit specialiştilor.

rrrrrPartenerul tău se uită la televizor timp de mai mult de 5 ore pe zi? Ei bine, calitatea spermei şi numărul de spermatozoizi scade cu o treime, comparativ cu bărbaţii care nu au acest obicei.

Pentru a dovedi această teorie, experţii de la Copenhagen University au studiat 1200 de tineri, pentru a afla dacă sedentarismul le afectează fertilitatea.

Rezultatele studiului, publicate în American Journal of Epidemiology, arată că bărbaţii care se uită mult la televizor prezintă un număr de spermatozoizi de 37 milioane per mililitru de fluid, comparativ cu 52 milioane, cifră înregistrată de bărbaţii care se uită rareori la televizor.

În plus, cei care stau mult în faţa televizorului au şi un nivel scăzut de testosteron, hormon de care organismul are nevoie pentru a produce sperma.

Prin urmare, modul sedentar de viaţă nu este benefic cuplurilor care îşi doresc să conceapă copii.

sursa

alte Articole interesante