Scandal în Spania. Mai multor bebeluși le-a crescut păr pe față în urma administrării greșite a unui medicament

Un număr de 16 copii mici din Spania au dezvoltat așa-numitul „sindrom al vârcolacului” (hipertricoză, sau pilozitate facială excesivă), în urma administrării greșite a unui medicament, omeprazol, pentru tratarea indigestiei, informează El Pais, citată de digi24.ro.

separator
Medicamentele administrate bebelușilor pentru indigestie conțineau însă și minoxidil, substanță folosită în tratamentul calviției.

Primele cazuri au fost înregistrare pe 11 iulie, când 13 copii au dezvoltat hipertricoză. Alte 3 cazuri similare au mai fost semnalate pe 6 august.

Autoritățile spaniole au retras, încă din luna iulie, licența companiei farmaceutice care a produs respectivul medicament. Conform presei spaniole, vina pentru contaminarea cu minoxidil aparține unei subsidiare din India a respectivei companii.

Produsele contaminate au fost retrase din toate rețelele de farmacii de către Agenția Spaniolă a Medicamentului.

Povestea are un final fericit: surse din domeniul medical au declarat pentru El Pais că toți cei 16 copii au revenit la normal, după oprirea tratamentului.

alte Articole interesante