Brandurile DININIMĂ lansează pre-colecțiile de Primăvară-Vară 2019 în cadrul unei prezentări de modă pe role!

O prezentăre de modă fără precedent, cel puțin asta promit brandurile DININMĂ să organizeze sâmbătă, 16 februarie în cadrul Roller Drome-ului de la Centrul Comercial Zorile. Acesta va fi singurul eveniment de modă din Moldova în care în calitate de modele vor defila atât profesioniste cât și amatoare de modelling care se pricep de minune să meargă pe role.

Lansarea pre colecțiilor de primăvară  este un eveniment aliniat campaniei generale de promovare a brandurilor autohtone- DININIMĂ.

12 designeri  DININIMĂ își prezintă colecțiile în cadrul defileului pe role: Georgette, L.Storojuc,Tricon, My Revival, Alina Bradu, Shram, Premiera Dona,  Evadeya, Vistline, Brio, Arillu și  Creme Brulee.

Prezentarea de modă vine cu mult dinamis și energie, dispoziție de acțiune și invitație de a savura sosirea primăverii în mod activ. În același timp designerii autohtoni vor dezvălui tendinţele în materie de modă pentru acest sezon, iar fashioniștii (ele) se vor putea inspira pentru ţinutele de primăvară, dar şi vor putea achiziționa piesele vestimentare şi accesoriile care le- au plăcut cel mai mult direct de la etajul II, zona DININIMĂ, unde brandurile au punctele de comercializare. Mai mult decât atât doar în ziua evenimentului cele 12 branduri anunță -10% reducere la articolele vestimentare dedicate noului sezon.

Acest eveniment, marca DININIMĂ,  are scopul de a fideliza consumatorii și a-i încuraja să cumpere articole vestimentare made in Moldova.

Pentru că ne aflăm în preajma celei mai romantice sărbători dedicate ”Zilei Îndrăgostiților”, brandurile DININIMĂ prezente în cadrul Centrului Comercial ”Zorile” la  etajul I și II au decis să ofere cadouri și surprize plăcute cumpărătorilor săi. Astfel,  de 14 februarie, oricine va achiziționa  articole de la brandurile DININIMĂ în valoarea mai mare de 500 lei, va obține garantat cadou, o sticlă de vin, marca autohtonă ” Purcari”, iar la desert brandul Rifero organizează o degustare de ciocolate pentru toți cumpărătorii, de la mic la mare.

Evenimentul este organizat de către Asociaţia Patronala a Industriei Uşoare (APIUS), cu susţinerea partenerilor strategici USAID, Guvernul Suediei şi Centrul Național de Încălțăminte Zorile, precum și partenerii   Wella, Purcari, Rifero, Coca-Cola. Platforma comună DININIMĂ unește peste 60 de producatori locali.

Prezentarea de modă pe role va avea loc pe 16 februarie, la Roller Drome, et. 3 din cadrul CC ”Zorile”, începând cu ora 14:00.

Grăbiți-vă, intrarea este liberă!

O nouă sculptură la Chișinău. Unde va fi instalat micul Pinocchio din bronz

La Chișinău va apărea o nouă sculptură. De această dată, locuitorii Capitalei se vor bucura de o versiune în miniatură a personajului din desenele animate, dar și nu numai – Pinocchio.

O nouă sculptură la Chișinău. Unde va fi micul Pinocchio din bronzFoto: Diez.md

Evenimentul de inaugurare va avea loc luni, 25 martie, la inițiativa instalării acestei sculpturi de bronz și granit a venit din partea Tatianei Besliu, traducătoare și profesoară de italiană, transmite Diez.md.

Creația a fost realizată de sculptorii Adrian Gramma și Constantin Marcu.

Pe Pinocchio o să-l puteți găsi în curtea Liceului Teoretic „Dante Alighieri” din Chișinău (clasele primare), strada Doina și Ion Aldea-Teodorovici 15/3.

Mărimea sculpturii este de 26 × 9 × 6 cm.

Patru copii din Moldova au devenit campioni mondiali în cadrul concursului internațional de dansuri latino-americane desfășurat în Italia

Două cupluri de dansatori din Republica Moldova au devenit campioni mondiali la competiția prestigioasă de dans sportiv Standard și Latin-American, desfășurată în perioada 14-17 martie, în Italia.

Sute de dansatori din întreaga lume au participat la campionatul Star și Campionatul Mondial SYLLABUS 2024 organizat în Pieve Di Cento, Italia.

În cadrul concursului, au participat dansatorii din Republica Moldova: Nicolae Popa și Nicoleta Burdeniuc (12 ani), Razvan Tomasevici și Teodora Spinu (11 ani), Bogdan Stînă (9 ani) și Ilinca Grigoriță (7 ani). Copiii sunt membri ai grupului de dans sportiv „Imperia” din orașul Drochia.

Cuplurile de dansatori Nicolae Popa și Nicoleta Burdeniuc, Răzvan Tomasevici și Teodora Spinu au devenit campioni mondiali, la categoria de vârsta 10-11 și 12-13 ani. Ceilalți participanți din Moldova s-au clasat pe locul 4 în finală.

Micii dansatori sunt antrenați de Daniela și Iulian Zaporojan, doi frați dedicați dansului și meseriei lor.

Foto: Victoria Popa

Departe de casă, au împlinit 19 ani! Mesajul emoționant al Aurei pentru gemenele sale

Aura și-a felicitat gemenele prin intermediul unui mesaj emoționant. Lori și Beti au împlinit 19 ani, este pentru prima oară când surorile își sărbătoresc ziua de naștere departe de casă, iar mama lor le duce un dor imens. După absolvirea cu succes a unui liceu din Chișinău, adolescentele își continuă studiile în Olanda.

„Hlizâturile” acestea azi fac 19 ANI! )

Dor de ele! Taааre!

Dar un lucru mă alină, că sunt împreună!

Așa vreau să vă știu: mereu alături, sănătoase, frumoase, radiînd de fericire și bucurie! LA MULŢI ANI, FETIȚELE MELE!”, a scris Aura, pe rețelele de socializare.

Postarea a adunat mii de aprecieri din partea internauților care au împărtășit cu sărbătoritele zilei și mama lor gânduri bune și frumoase: ,,La mulți ani fericiți, fetele mamei!”, ,,Mulți ani binecuvântați!”, ,,La mulți ani cu realizări de succes”, ,,Sanatate, fericire, dragoste și pace pentru toata familia!”, ,,La mulți ani! Să aveți mereu motive de bucurie și mândrie!”.

Sănătate și bucurii pentru toată familia! La mulți ani!

Când poți trimite copilul la școală după ce a fost bolnav?
Dylia Abdulaeva, rusoaica care a uimit juriul de la Românii au Talent! Video