Peste 150 de universități prestigioase din lume și-au lansat online cursurile gratuite. Iată lista completă

Poate nu știai, însă universitățile din întreaga lume oferă cursurile lor gratuite online (sau cel puțin parțial gratuite). Aceste cursuri sunt numite în mod covențional MOOCS (în limba engleză – Massive Open Online Courses). Cursurile sunt oferite pentru a-i ajuta pe studenți în pregătirea lor profesională, dar și pe toți cei care sunt interesați de anumite domenii.

În ultimii șapte ani, peste 800 de universități au creat aproximativ 10.000 de astfel de cursuri MOOC.

Numai în ultimele patru luni, 190 de universități au publicat 600 de astfel de cursuri gratuite.

Mai jos, poți vedea o compilație de cursuri clasificate în funcție de discipline: Informatică, Matematică, Programare, Data Science, Științe sociale, Educație și predare, Sănătate și medicină, Afaceri, Dezvoltare personală, Inginerie, Artă și design, Știință. Iată cursurile online gratuite noi!

Programare:

Poți vedea lista completă AICI.

alte Articole interesante