Adriana Zaharescu: “Am un milion de pasiuni și un blog pe care vreau să-l transform într-o afacere”

Adriana este o tânără care nu încetează niciodată să viseze, dar, totodată, ținând picioarele înfipte bine în pământ. Tânăra își creează un viitor în domeniul juridic, dar nu are de gând să renunțe nici la pasiunile sale. Recent, Adriana și-a făcut un blog, “Sertarul cu povești”, pentru a fi mai aproape de oameni și pentru a le împărtăși toate experiențele!

• unicamd unica.md Ce te-a motivat să începi un blog?
  • Adriana Când am început să scriu pe blogul “Sertarul cu povești”, am fost motivată de timpul liber pe care l-am avut. Blogul l-am deschis anul acesta, pe 1 iulie, exact după ce am terminat examenele de Bacalaureat. Am vrut să-mi consum într-un fel creativitatea.

• unicamd unica.md Blogul ți-a schimbat în vreun fel viața?
  • Adriana Blogul mi-a schimbat radical viața. Odată cu el am început să îmi dezvolt și alte laturi ale gândirii mele, am învățat cum să-l promovez și nu doar pe el. Am învățat să fiu atentă la ce e interesant pentru oameni. Am crescut intelectual.

• unicamd unica.md Care este postarea ta preferată de pe propriul blog?
  • Adriana Postarea mea preferată ar fi “DIY Organizator pentru inele”. Am lucrat mult la ea, dar cu drag. Este specială pentru că unește cele trei pasiuni ale mele, handmade-ul, scrisul și organizarea.

14211972_1123457447735044_8650045463157873350_n

• unicamd unica.md Blogul îți aduce doar satisfacție sau și bani?
  • Adriana Pentru început, blogul îmi aduce doar satisfacție. Dar pe parcurs mi-am propus să-l dezvolt și să-l transform într-o afacere.

• unicamd unica.md De unde te inspiri atunci când faci o postare pe blog?
  • Adriana Inspirația îmi vine din momentele mele de zi cu zi. Orice trăire, emoție, om mă inspiră. Găsesc inspirație și pe internet, este o sursă inepuizabilă de idei.

• unicamd unica.md Cum vrei să se transforme blogul tău peste 3-5 ani?
  • Adriana Peste 3-5 ani îmi văd blogul undeva sus, cu mai multă experiență și intrat și el în rândurile seniorilor. Mă văd în continuare scriind pe teme mature sau copilărești.

• unicamd unica.md Ce pasiuni mai ai?
  • Adriana Am o grămadă de pasiuni, îmi place să citesc, să scriu, să fac lucruri hand-made, îmi place mult să fac poze și alte un milion de pasiuni.

15073532_1192849194129202_5225245005149195822_n

• unicamd unica.md Cum arată o zi obișnuită din viața ta?
  • Adriana O zi din viața mea obișnuită arată foarte neinteresantă, doar că eu o presor cu ceva umor și fac din ea o aventură. Sunt studentă la Facultatea de Drept, cred că cu asta se înțelege totul. Învăț, merg la facultate și, uneori, îmi fac timp și pentru pasiuni.

• unicamd unica.md Ce fel de oameni îți place să ai în jurul tău?
  • Adriana Oamenii din jurul meu mi-i aleg cu foarte mare grijă. Îmi place să am pe lângă mine doar persoane sincere, deschise, corecte, de la care să am ce învăța.

• unicamd unica.md Dacă ai avea de ales, unde ți-ar plăcea să trăiești?
  • Adriana Dacă aș alege unde să trăiesc, aș alege tot Moldova. Țărișoara mea unde îi am pe toți prietenii vechi, părinții și pe toți cei dragi. Am fost educată într-un spirit patriotic, iar pentru aceasta le mulțumesc părinților mei.

• unicamd unica.md Ce planuri ai pentru viitor?
  • Adriana Pe viitor am planuri mărețe, sunt visătoare, dar cu picioarele înfipte bine în pământ. Îmi doresc să am o carieră de succes ca jurist, am îmbrățișat acestă profesie apoape inconștient, dar acum o iubesc. Să îmi formez o familie și să dezvolt mai mult pasiunea aceasta, blogul, pe care ulterior să o transform într-o afacere.

• unicamd unica.md Care sunt trei lucruri pe care lumea nu le știe despre tine?
  • Adriana Sunt sinceră, am un spirit critic și urăsc mincinoșii.

14316698_1134364209977701_3747754767340085701_n

Ora la care te trezești…6- 6:30

Primul lucru pe care îl faci dimineață… toaleta, sunt strictă cu igiena.

Ritualul de frumusețe durează…10-20 minute

De câte ori pe săptămână porți tocuri… 3-4 ori

Piesa vestimentară preferată… fusta

Parfumul preferat… Light Blue by Dolce Gabbana, un parfum proaspăt, puternic și unic

Ultima carte citită…” Arsă de vie” de Suad

Mâncarea preferată… omleta cu roșii și ardei grași. E delicioasă, mai ales făcută de mama.

Actorul preferat… nu am, surprinzător, dar chiar nu prea privesc filme.

Idolul fashion… Iulia Albu, cu toate că nu avem acesași stil vestimentar, ea este o perfecționistă la fel ca și mine. O apreciez pentru compozițiile sale vestimentare cât și pentru inteligență.

Destinația ideală… Grecia

Bloggerul preferat… Andreea Balaban, o româncă creativă, glumeață și dezinvoltă.

Trei lucruri care te inspiră… oamenii, trăirile și internetul.

#stilunic–Tania Turtureanu și Milla Danilceac:”Crezi că este ușor să șcrii o piesă în 30 de minute”!

Datorită lor ne-am ales cu imnul emisiunii #stilunic, deoarece invitatele acestei ediții, Tania Turtureanu și Milla Danilceac, l-au compus în timp ce aveau loc filmările. Și da, nu le-am lăsat libere cu una cu două, le-am mai provocat să o transforme pe Nicoleta Adam. Ce ne-a ieșit la final vedeți în noul episod #stilunic!

Vă mulțumim că ne sunteți alături!

VOX POPULI: Este presa liberă în exprimare în Republica Moldova?

Cât de liberă este presa în R. Moldova? Ce așteptări au oamenii de la mijloacele de informare în masă și ce informații primesc, de fapt? Am decis să aflăm azi la noua ediție de VOX POPULI.

VOX POPULI: Ce își doresc femeile de 8 martie? Aflăm chiar de la ele

Femeile se simt apreciate atunci primesc flori! Dar ce își doresc acestea cu adevărat, de 8 martie? Ediția de astăzi VOX POPULI îi poate ajuta pe bărbați să le înțeleagă mai bine și-i poate scuti de multe bătăi de cap

Ai curajul să faci acest exercițiu? Îți va asigura un spate sănătos și abdomen tonifiat
Revoltător! Un teren de joacă este amplasat pe marginea unei prăpastii cu pereți șubrezi