Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițeanu” are un nou rector!

Comunitatea academică a Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova și-a ales astăzi, 2 octombrie 2019, un nou rector al instituției, care va avea un mandat pentru următorii 5 ani.

În urma desășurării concursului organizat de Consiliul pentru dezvoltare strategică instituțională a universității, doctorul în științe medicale, Emil Ceban a învins ceilalți candidați înregistrați în concurs cu un scor de 62,5%, devenind noul rector al Universității de Stat de Medicină și Facrmacie „Nicolae Testemițeanu” (USMF), potrivit unimedia.info.

Emil Ceban, până stăzi a fost prorector pentru activitate clinică al USMF și șef al Catedrei de urologie și nefrologie chirurgicală.

La concursul pentru funcția de rector al USMF au înaintat dosarele următorii candidați, doctori în științe medicale: Ceban Emil, Curocichin Ghenadie, Gavriliuc Mihail, Guțu Evghenii, Tagadiuc Olga, Vișnevschi Anatolie, Zapuhlîh Grigore.

Poți vedea CV-ul noului rector AICI

alte Articole interesante