Specialiștii de la Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au efectuat în decurs de cinci zile controale la șase depozite alimentare aflate în gestiunea Ministerului Educației, din locul din care ulterior sunt distribuite produse alimentare la toate instituţiile de învățământ din Capitală.
Alte 323 de blocuri alimentare din instituții şcolare şi 238 de blocuri alimentare din instituţiile preşcolare au fost examinate.La unele dintre localuri au fost constatate nereguli și depistate produse alimentare neconforme. ANSA a publicat pe pagina oficială de internet a instituției informația privind încălcările comise. Astfel în depozite au fost depistate:
-produse cu termenul expirat: fasole – 5 kg, ceai negru – 5 pachete x 100 g, mazăre verde – 1 borcan (720 g), 3 borcane (500g), lapte condensat – 85 buc. (380g), lapte pasteurizat, ulei de floarea soarelui, ouă, lapte, turte dulci, magiun de mere (64 kg), pâine, piper negru, covrigei, cacao.
-produse neetichetate sau cu eticheta necorespunzătoare: stafide – 1 kg, prune uscate – 3 kg, peşte, pulpe de găină.
-produse afectate de rozătoare (roase de către șoareci): napolitane cu aromă de lapte – 2,5 kg,
-produse fără acte de conformitate sau acte necorespunzătoare: pâine, fructe, legume, peşte, caşcaval, colţunaş cu cartofi, ouă de găină, produse de patiserie, stafide, mere uscate, fileu de peşte congelat, zahar.
La mai multe localuri, data eliberării certificatului sanitar-veterinar la produsele din carne nu corespundea cu data fabricării indicate pe etichetă, la produsele de origine vegetală certificatele de inofensivitate lipseau sau nu corespundeau.
ANSA spune că ,,responsabilitatea pentru încălcările admise revine în aceste cazuri agenților economici și persoanelor care recepționează produse alimentare pentru alimentația copiilor,,.
În plus, s-au depistat alimente din lista produselor interzise în alimentaţie la şcoli şi grădiniţe, precum chifle, urechiuşe, conuri cu creme vegetale, lapte condensat (n.r. – oare aceste alimente au fost solicitate pentru a le consuma copiii, devreme ce erau interzise?).
ANSA menționează că ,,controalele la instituțiile de învățământ și preșcolare continuă, pe marginea rezultatelor fiind luate măsurile de rigoare,,.
În comunicat se mai precizează că ,,atribuțiile ANSA, conform legislației în vigoare, se limitează la certificarea producției de origine vegetală și animală, la controlul calității producției importate și a celei destinate exportului. Agenția efectuează, de asemenea controale oficiale de stat la întreprinderile înregistrate,,.
Alte competențe, cum ar fi achizițiile de produse, licitațiile pentru asigurarea obiectelor cu alimente, încheierea contractelor cu agenții economici, verificarea documentelor, precum și păstrarea, procesarea produselor, revin persoanelor responsabile din administrația locală, de la Ministerul Educației, iar o parte din abilități țin și de competența directă a Agenției pentru Protecția Consumatorului și a altor instituții.