Bufet suedez, în cantinele şcolilor din Capitală!

În cazul modelului bufetului suedez nu există un ospătar care să servească masa, iar elevul îşi poate pune în farfurie ceea ce vrea să mănânce din mai multe feluri de mâncare propuse la alegere.

uuuuPotrivit autorităţilor municipale, cheltuielile sunt aceleaşi, dar se reduce cantitatea resturilor de mâncare. Şeful adjunct al Direcţiei educaţie, tineret şi sport, Alexandru Fleaş, a declarat pentru ipn.md că, până în prezent, bufetul suedez a înlocuit sistemul tradiţional de alimentare a elevilor în 60 de instituţii, ceea ce reprezintă o acoperire de aproape 50%.

În acest moment, ,,bufetul suedez” urmează a fi aplicat încă în cinci instituţii de învăţământ preuniversitar din capitală. Este vorba despre trei licee şi două gimnazii, în acest sens autorităţile municipale alocând în jur de 450 de mii de lei.

În restul şcolilor acest concept nu poate fi deocamdată implementat pe motiv că nu permit condiţiile tehnice. Pentru dotarea instituţiilor ar fi nevoie de reproiectarea cantinelor.

alte Articole interesante