S-a stins din viață jurnalista Lidia Bobână

S-a stins din viață jurnalista Lidia Bobână, în vârstă de 73 de ani, fiind răpusă de o boală incurabilă.

Despre acest lucru au anunţat cu profund regret colegii jurnalistei, transmite Publika.md.

Lidia Bobână s-a născut în satul Unţeşti, pe 16 martie 1947, fiind fiica scriitorului Vasile Vasilache.

A absolvit Facultatea limbi străine, specialitatea filologie spaniolă şi engleză, la Universitatea de Stat din Moldova.

A muncit o viaţă întreagă – 34 de ani la Radioul Naţional, realizînd emisiuni de succes. În 2000, a fost distinsă cu medalia „Mihai Eminescu”.

În ultimul an a colaborat cu ziarul „GAZETA de Chișinău”.

Urătură de zile mari la Negureni, în ajunul Sfântului Vasile! Emilian Crețu își întâmpină urătorii
Zi de naștere, în spital, cu mari emoții! Cum a fost surprinsă Regina-Raluca, fiica Tatianei Heghea