Poți divorța fără a determina custodia minorului?

Marina V.: “Aș vrea să știu dacă există posibilitatea de a divorța, dar fără determinarea custodiei minorului. Care ar fi soluția în asemenea situații?”

separator

Răspuns de la “Casa de Avocatură Digore”:

Există posibilitatea desfacerii căsătoriei fără stabilirea domiciliului copilului cu o singură condiție. În conformitate cu art.38 din Codul familiei, instanţa judecătorească ia măsuri pentru apărarea drepturilor şi intereselor copiilor minori ai soţilor care divorţează. Judecătorul, după primirea cererii cu privire la desfacerea căsătoriei, în cursul judecării cauzei va clarifica dacă soţii au ajuns la o înţelegere privind determinarea părintelui împreună cu care vor locui copiii minori comuni, întreţinerea şi educarea copiilor în cazul divorţului. Dacă nu s-a ajuns la o asemenea înţelegere sau dacă se va dovedi că acest acord lezează drepturile şi interesele copiilor minori sau ale unuia dintre soţi, instanţa judecătorească, concomitent cu desfacerea căsătoriei, este obligată să soluţioneze şi aceste litigii.

Scrie întrebarea ta la adresa: juristultau@unica.md

unnamed„Casa de Avocatură Digore”
Tel: +(373) 22-24 03 05
Fax: +(373) 22-24 06 20
Mob: +(373) 6 8888 577

Îndrăznețe și sexy! Vedetele nu mai poartă lenjerie pe covorul roșu!
Articolul anterior
Sfaturi dietetice pentru a lupta cu artrita
Articolul următor
Alte articole interesante