Elevii talentați sunt invitați să participe la concursul ,,Tânărul creator”, organizat de Universitatea Tehnică

Universitatea Tehnică a Moldovei își propune să contribuie la valorificarea tinerilor talente. În fiecare an, instituția organizează concursul „Tânărul creator”, în cadrul căruia elevii şcolilor, liceelor şi colegiilor își pot prezenta creațiile în domeniile „Creativitatea tehnică” şi „Creativitatea artistică: arhitectură, design, desen artistic, pictură, sculptură”.

rrr

Și în acest an, la concurs, pot participa elevi ai claselor superioare, individual sau în echipă, reprezentată printr-un delegat împuternicit.

În perioada 13 februarie – 15 aprilie 2017, participanţii pot prezenta Comisiei de Admitere a UTM (mun. Chişinău, str. Studenţilor,9/9, bir.5-P3) lucrările în domeniile nominalizate (aparate, mecanisme, machete, scheme etc.) și descrierea acestora împreună cu o fotografie 3×4 cm a competitorului și scrisoarea de recomandare semnată de directorul instituţiei.

Colegiul, liceul, şcoala vor scrie o scrisoare de recomandare competitorului pentru premiul solicitat.

La 5 mai 2017, finaliştii concursului îşi vor prezenta personal lucrările în cadrul Expoziţiei „Creaţia deschide Universul”, desfășurate de UTM.

Învingătorii vor beneficia de facilități la înmatriculare  (conform prevederilor Regulamentului de admitere).

Pentru informații suplimentare, contactați numerele de telefon 022-92-92-28 sau 022-23-51-85.

Un moldovean stabilit în Franța le-a făcut cadou fraților orfani din Capaclia o excursie la Paris!
Locuitorii orașului Ungheni își doresc un parc modern pentru copii. Contribuie și tu la realizarea proiectului!