150 de elevi olimpici s-au pomenit abandonați într-un aeroport din Tokyo. Părinții nu știu cum să îi aducă acasă!

150 de elevi olimpici au fost abandonați într-un aeroport din Tokyo. Organizatorul a dispărut după ce i-a dus pe aceștia în Statele Unite și Japonia. Copiii au rămas singuri, fără cazare și au fost nevoiți să doarmă înghesuiți în adăposturile de urgență ale aeroportului din Tokyo.

De peste 24 de ore, atât copiii cât și părinții acestora stau cu sufletul la gură ca urmare a faptului că micuții au fost abandonați în aeroport. Organizatorul taberei a plecat în România doar cu o parte dintre elevi, în vreme ce 36 de alți copii au rămas blocați în aeroport, singuri.

Părinții fac apel la autorități și aduc acuzații grave organizatorilor, care au pus viețile copiilor în pericol!

„Astăzi am aflat că domnul coordonator a plecat singur de la hotelul unde era cazat împreună cu ceilalţi din grup, fără să spună nimic. Şi acum aşteptăm avionul spre casă.” declară un elev.

„În momentul de faţă eu sunt în aeroportul din Milano, la Malpensa. Suntem vreo 30 de copii. Şi ar fi trebuit astăzi să plecăm spre Bucureşti, dar având în vedere că domnul este dat dispărut şi nu ştie nimeni de el, a trebuit să ne cumpărăm singuri bilete”, povestește o altă elevă.

În urmă cu o săptămână, o organizație din Târgu-Jiu a selectat o serie de elevi olimpici, la prețul „special” de 790 euro dintre care 76 au fost trimiți în Japonia și 73 – în Statele Unite. Imediat după aterizare, elevii au început să trăiască un calvar.

„A trebuit să luăm un taxi până la cazare, de la gară. Când l-am sunat să-l anunţăm şi să-i explicăm că ne-am pierdut, că nu ştim cum să ajungem, ne-a spus să ne descurcăm, că nu-l interesează, că nu e treaba lui, noi ajungând să căutăm hotelul cred că vreo trei ore”, afirmă un elev.

Grupul ajuns în SUA, însoțit de soția organizatorului (cu toate că părinților li se comunicase faptul că vor fi însoțiți de un număr de 3 supraveghetori), a întâmpinat de asemenea dificultăți:

„Au ajuns în New York, mă sună copilul seara că este în Times Square, cu prietenii lui de 15, 16 ani, singuri, complet singuri în Times Square. Cel puţin în Philadephia a fost un hotel… Cel mai rău hotel posibil, cu sânge pe canapele, cu… Horror!”, povestește tatăl unui copil.

La întoarcere, grupul din SUA a fost nevoit să facă escală în Milano și să rămână peste noapte, deoarece biletele de întoarcere către România nu existau. Cei mai mulți elevi s-au întors pe cont propriu în țară.

Organizatorii sunt de negăsit, iar la sediul ONG-ului nu există nicio persoană care să poată oferi informații. Pagina de Facebook a organizației a fost de asemenea desființată.

Sursa

Un copil pe bicicletă, spulberat de o mașină la Ialoveni

Un accident rutier a avut loc în seara zilei de 21 aprilie, în apropierea localității Țîpala, raionul Ialoveni.

Potrivit informațiilor difuzate de oamenii legii, impactul a avut loc între un automobil Opel și o bicicletă condusă de un minor în vârstă de 13 ani. Drept rezultat, copilul a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale, transmite Știri.md.

„Pe data de 21 aprilie, în jurul orei 21:00, poliția din Ialoveni a fost sesizată despre producerea unui accident rutier în apropierea localității Țîpala. La fața locului, oamenii legii au stabilit că un tânăr de 20 ani, în timp ce conducea automobilul de marca Opel, pe direcția spre localitatea Puhoi, a lovit un biciclist care se deplasa în fața acestuia pe aceeași direcție. Preliminar biciclistul a încercat să vireze brusc spre stânga, iar ulterior a fost tamponat de automobil”, informează ofițerul de presă a Inspectoratului de Poliție Ialoveni, Mariana Didenco.

În urma accidentului, șoferul a fost testat cu aparatul Drager, care a constatat rezultat negativ la prezența alcoolului în aerul expirat.

Cazul este înregistrat și documentat de către polițiști pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

O turistă a fost mușcată de urs, în județul Argeș, după ce a scos mâna pe geam să îi facă o poză

O turistă de 72 de ani a fost atacată de un urs, luni, în timp ce se afla în zona barajului Vidraru din judeţul Argeş. Autorităţile au emis mesaj RO-Alert prin care avertizează populaţia din zonă asupra pericolului, scrie stirileprotv.ro.

Femeia se afla în mașină, a văzut un urs și a scos mâna pe geam să îi facă poză, moment în care a fost atacată.

Incidentul a avut loc luni după amiază, în apropierea barajului Vidraru. O femeie în vârstă de 72 de an, cetăţean străin, a fost atacată de un urs, fiind rănită la braţul drept. Femeia are plăgi produse prin muşcătură şi va fi dusă la spital.

La faţa locului au fost trimise echipaje medicale şi ale Jandarmeriei.

La momentul soririi echipajului SMURD la locul evenimentului, femeia era conştientă şi a putut comunica cu salvatorii în limba engleză. În urma incidentului, autorităţile au emis mesaj RO-Alert prin care avertizează populaţia din zona respectivă asupra pericolului.

Câți moldoveni au participat la recensământ în a doua săptămână de recenzare

Biroul Național de Statistică informează că, la finele celei de-a doua săptămâni de recenzare (8-21 aprilie), în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor (RPL)  au fost recenzate circa 445 de mii de locuințe (inclusiv cele neocupate) și circa 640 de mii de persoane (numărul populației recenzate include atât persoanele cu reședință obișnuită, cât și cele fără reședință obișnuită).

”Mulțumim tuturor respondenților care deja au participat la recensământ, oferind recenzorului răspunsuri complete și corecte la chestionarul RPL.

Îndemnăm populația să fie în continuare receptivă și deschisă de a participa la recensământ!”, se arată în comunicatul BNS.

Vasile Macovei, alături de o brunetă sexy. Artistul a filmat videoclip în Israel!
Un bărbat din capitală, rănit grav după ce un copac a căzut peste el