284 de elevi sunt confirmați pozitiv cu Covid. 7186 se află în autoizolare

Ministrul Educației, Igor Șarov, a anunțat, într-un briefing de presă, situația epidemiologică din grădinițele, școlile și universitățile din Moldova după șase săptămâni de la începerea procesului de studii.

Conform acestuia, numărul cazurilor de COVID-19 în instituțiile de învățământ crește într-un ritm similar cu cel din societate: „Așadar, școala nu este o sursă de răspândire a virusului și nu prezintă un pericol”, transmite diez.md

Iată care este situația epidemiologică la instituțiile de învățământ din țară.

Grădinițe: 6 instituții și 18 grupe se află în carantină, patru copii sunt confirmați pozitiv cu COVID-19, iar alții 453 se află în autoizolare. 67 de educatori sunt infectați, iar 107 se află în autoizolare. Personal nedidactic infectat – 37, iar în autoizolare – 92.

Școli: 19 instituții și 301 clase se află în carantină, 284 de elevi sunt confirmați pozitiv cu COVID-19, 7 186 se află în autoizolare, 373 de profesori sunt infectați, alții 373 se află în carantină.

Școli profesionale: două școli și două clase se află în carantină, 52 de elevi sunt confirmați cu COVID-19, 35 de elevi se află în autoizolare, 20 profesori sunt infectați.

Universități: 39 de studenți și 18 profesori sunt confirmați cu COVID-19. 121 de studenți și 17 profesori se află în autoizolare.

foto: shutterstock

Creditele cu aromă de cafea îți aduc cadouri de Crăciun
Strigătul mamelor: ,,Am născut cu masca pe față și tu nu o porți la cumpărături?”