A încetat din viață Leonid Gavriliuc, conferențiar universitar al USMF „Nicolae Testemiţanu”

Comunitatea academică din Republica Moldova anunță trecerea în neființă a lui Leonid Gavriliuc, doctor în științe medicale, conferențiar universitar al Catedrei medicină internă-semiologie, până în anul 2003.

Prof. Leonid Gavriliuc, în vârstă de 84 de ani, a fost internat la data de 22 ianuarie, la Institutul de Medicină Urgentă, fiind confirmat cu Covid-19.

Leonid Gavriliuc și-a consacrat întreaga viață sistemului național de sănătate, dintre care peste 30 de ani – Almei Mater, contribuind la formarea a zeci de medici specialiști.

Regretatul medic va rămâne în inimile celor care l-au cunoscut drept un profesionist de vocație cu calități umane deosebite. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Câte cazuri de Covid-19 au fost înregistrate astăzi, 26 ianuarie?
Încă 13 persoane, răpuse de Covid-19 în ultimele 24 de ore