Anunț important pentru studenții moldoveni care își fac studiile în România

Cu referire la solicitările de informații referitoare la exceptarea plasării elevilor și studenților din Republica Moldova în autoizolare pentru 14 zile la revenirea în România pentru preluarea lucrurilor personale din cămine, Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) al Republicii Moldova precizează următoarele:

În conformitate cu precizările autorităților oficiale ale României, „la momentul intrării pe teritoriul României, fiecare elev/student va declara faptul că, pe perioada șederii în România, va domicilia în căminul unde este repartizat, în vederea eliberării acestora. Ulterior va fi solicitată autorităților competente derogarea de la măsura izolării la domiciliu.

Documentele necesare a fi prezentate pentru solicitarea derogării în vederea părăsirii țării sunt:

• copie după cartea de identitate,
  • permis de ședere,
  • data la care intenționează să părăsească țara,
  • mijlocul de transport folosit (număr de înmatriculare al autovehiculului/copie după bilete avion),
  • punctul de trecere al frontierei tranzitat,
  • număr de telefon de contact.

Documentele menționate vor fi prezentate atât de către elevi/studenții din Republica Moldova, cât și de către însoțitori, după caz.

Totodată, este recomandabil ca elevii/ studenții să se adreseze căminelor, de unde vor fi îndrumați cum să procedeze.”

Pentru informații suplimentare referitor la condițiile de călătorie în România poate fi contactată Ambasada Republicii Moldova în România:

Website: www.romania.mfa.gov.md

Facebook: Pagina Ambasadei

Telefon pentru situații de urgență: +40 787898050

O fetiță din Chișinău a dispărut fără urmă. Familia o caută cu disperare
Daniela Dermengi a devenit mămică pentru a doua oară! Vezi ce nume i-a ales fetiței sale