Anunț privind admiterea tinerilor basarabeni în învăţământul superior de stat din România

Statul român anunță despre admiterea românilor de pretutindeni în învăţământul superior de stat din România, pe locuri de studii fără plata taxelor de școlarizare, dar cu bursă, respectiv, fără plata taxelor de școlarizare, dar fără bursă (anul universitar 2020-2021).

Potrivit Ministerului Educației din România, dosarele de candidatură trebuie transmise direct instituțiilor de învățământ superior inclusiv de către candidații români de pretutideni din Albania, Serbia, Ucraina și Macedonia de Nord.

Totodată, autoritățile române informează că diplomele eliberate de autoritățile competente din țările care au anulat examenele scrise sau orale de finalizare a ciclului liceal în anul 2020 sunt recunoscute de Ministerul Educației și Cercetării din România.

Mai multe informații aflați pe www.edu.ro.

România a publicat regulamentul de admitere în colegii și licee pentru elevii basarabeni
Focar de Covid în satul Prepelița, raionul Sângerei