Anunțul Ministerului Educației, în contextul codului portocaliu de vreme severă

Anunț, emis în atenția organelor locale de specialitate în domeniul învăţământului și conducătorilor instituţiilor de învăţământ.

În contextul, avertizării meteorologice emisă de Serviciului Hidrometeorologic de Stat privind iminenţa unor condiţii complicate ale vremii, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării solicită Organele locale de specialitate în domeniul învăţământului și conducătorilor instituţiilor de învăţământ să asigure în permanență securitatea elevilor, studenţilor şi angajaţilor din instituţiile subordonate prin:

– menținerea unui regim termic optim în sălile de studii;

– asigurarea stării tehnice a mijloacelor de transport şcolar;

– asigurarea funcționării sistemelor de încălzire în regim normal în edificii, inclusiv, în regim econom în perioada de noapte şi în zilele de odihnă, pentru a evita deteriorarea acestora în cazul temperaturilor joase.

În cazul unor situații excepționale, să se apeleze la Serviciul de urgenţă 112 şi să se anunțe imediat Ministerul Educației, Culturii şi Cercetării la numerele de telefon 022 227620, 022 233348, email: mecc@mecc.gov.md sau fax: 022 232388.

Rușii evacuați din China sunt plasați într-o zonă de carantină în Siberia
Tânăra care și-a abandonat copilul în scara unui bloc din Chișinău a născut singură, acasă. Mărturii cutremurătoare