Atenție, părinți. Nu lăsați copiii singuri în mașină. Recomandările poliției pentru siguranța în trafic!

Inspectoratul Național de Securitate Publică al IGP informează că, în următoarele două zile de weekend, inspectorii INSP al IGP vor fi prezenți pe principalele drumuri naționale, în punctele cu risc ridicat de producere a accidentelor rutiere și la orele cu trafic intens, în scop de a preveni producerea unor evenimente rutiere neplăcute.

Astfel, șoferii sunt sfătuiți:

– să nu conducă în stare de ebrietate;
– să respecte limita de viteză;

-să manifeste prudență sporită atunci când pe marginea drumurilor se afla pietoni, mai ales copii.

Pentru a preîntâmpina implicarea copiilor în diferite incidente în timpul liber, adresăm câteva recomandări relevante și pentru părinți:

– să nu lăse copiii fără supravegherea unui adult;
– să nu permită copiilor să se deplaseze cu bicicleta, rolele, skateboard-ul pe partea carosabilă a drumurilor publice sau să se plimbe pe străzile cu circulație rutieră intensă;
– să nu rămână copiii singuri în mașină, nici chiar pentru câteva minute;
– în timpul călătoriilor cu mașina, copilul trebuie să aibă cuplată centura de siguranță.

În cazul în care vă aflați într-o dificultate nu uitați să apelați la numărul unic 112.

Specialitățile cu cele mai multe locuri bugetare în universități pentru anul 2020-2021
Un ministru al Sănătății cu simțul umorului