Bilanț sumbru în SUA: peste 60.000 de cazuri noi de Covid-19 și 1.000 de morţi în 24 ore

Statele Unite au înregistrat, pentru a noua zi consecutiv, peste 60.000 de noi cazuri de contaminare cu coronavirusul în 24 de ore, potrivit datelor raportate miercuri la orele 20.30 (joi, 00.30 GMT) de universitatea americană Johns Hopkins, scrie AFP.

COVID-19 a făcut 1.059 de noi victime în 24 de ore, pentru un total de 142.942 de morţi, potrivit universităţii cu sediul la Baltimore (Maryland, est), transmite Agerpres.ro.

Cele 63.967 de noi contaminări recenzate într-o zi ridică la peste 3,9 de milioane numărul cazurilor pozitive în ţară de la începutul pandemiei, apărută în decembrie în China înainte de a se răspândi în întreaga lume.

Pe de altă parte, mai mult de 1,2 milioane de americani au fost declaraţi vindecaţi.

De departe cea mai afectată din lume în valoare absolută, Statele Unite, după o ameliorare spre sfârşitul primăverii, cunosc de mai multe săptămâni o explozie a numărului de infecţii mai ales în sudul şi vestul ţării.

Miercuri, cu aproape 415.000 de cazuri confirmate, California a devenit statul care a înregistrat cele mai multe contaminări cu coronavirusul, depăşind New Yorkul – dar este, de asemenea, cel mai populat stat american şi numără dublul locuitorilor New Yorkului.

Peste 7.800 de persoane au murit în California de la începutul pandemiei, dintre care 115 marţi.

Un fost șef FBI a explicat cum oamenii pot fi convinși să poarte măști
Un alt angajat al Parlamentului, testat pozitiv la noul coronavirus