Bloggerul moldovean Nekoglai, dat în căutare de autoritățile ruse, după acuzațiile că a calomniat-o pe Ekaterina Mizulina

Bloggerul moldovean, Nekoglai, a fost anunțat în căutare federală în Rusia. Dosarul a fost deschis din cauza unei plângeri din partea șefei „Ligii pentru internet în siguranță” din Rusia, Ekaterina Mizulina, care l-a acuzat că a calomniat-o, scrie shok.md care citează Mash.

Bloggerul moldovean Nekoglai a fost acuzat să a calomniat-o pe Ekaterina Mizulina.

Bloggerul Nekoglai, originar din Republica Moldova, care a filmat o parodie despre un soldat rus, a fost expulzat din Rusia la sfârșitul lunii noiembrie. Instanța de la Moscova a decis ca tânărul să achite o amendă de 5 mii de ruble și să fie expulzat din țară. Motivul invocat oficial este încălcarea regimului de ședere. Din coincidență sau nu, dar problemele lui Nekoglai la Moscova au început odată cu o parodie despre un soldat rus, care reușea ca prin minune să scape de grenade, înainte ca acestea să explodeze. Filmulețul a adunat sute de mii de vizualizări.

Acesta a povestit cu lux de amănunte despre experiența negativă pe care a avut-o după publicarea parodiei cu un soldat rus. Acesta a vorbit despre momentul reținerii, comportamentul ofițerilor în mașină și la inspectorat, lansând acuzații grave în adresa ministerului rus de Interne.

Un soldat rus a fost surprins cum aruncă o grenadă, căzută în ploaie, în timp de stătea într-un tranșeu. Reacția bărbatului a fost rapidă și a rămas viu după 3 astfel de atacuri.

Liderul organizaţiei criminale „Machena”, condamnat la 21 ani închisoare, după ce a comandat asasinării unei autorități criminale din Moldova

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță condamnarea la 21 ani închisoare a liderului organizaţiei criminale „Machena” pentru comandarea și organizarea asasinării, în 2008, a unei autorități criminale rivale.

Omorul a avut loc într-un penitenciar cu regim închis din republică, cu atragerea în calitate de executori a membrilor grupului infracțional din acelaşi penitenciar. În urma loviturilor aplicate cu obiecte dure, în regiuni vitale ale corpului, victima a decedat la locul faptei. Ulterior, executorii au transportat corpul neînsuflețit la un alt etaj al penitenciarului, pentru a ascunde urmele faptei infracționale. Ca motiv al crimei comise, a servit dorinţa de fortificare a poziţiei organizaţiei criminale conduse de el în coraport cu alte organizaţii criminale, precum şi să tăinuiască unele informaţii relevante altor infracțiuni similare.

Pentru executarea asasinatului, învinuitul le promisese executorilor privilegii, precum şi avansarea în poziționarea ierarhică în cadrul organizaţiei criminale conduse de el. Amintim, anterior procurorii i-au trimis în judecată și pe cei cinci executori ai crimei investigate, care au fost condamnați la pedepse cu închisoarea pentru un termen de 13 ani.

Această cauză penală rezultată în sentința executorie anunțată a fost reluată în contextul obţinerii recente a unor informaţii relevante cauzei, cu sprijinul Administrației Naționale a Penitenciarelor în cadrul dosarului penal investigat în privinţa organizaţiei criminale „Machena” de către procurorii PCCOCS și ofițerii INI.

Inculpatul, la moment, se află în detenție și pentru crearea şi conducerea organizaţiei criminale, precum şi pentru infracţiuni de şantaj şi pregătire de omor.

Noi măsuri pentru asigurarea securității alimentare a moldovenilor, aprobate de CSE

Importul grâului, porumbului și a semințelor de floarea-soarelui în Republica Moldova va fi, în continuare, permis în baza unei licențe, eliberate de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

Comisia pentru Situații Excepționale a decis prelungirea măsurii pe un termen de 3 luni, în vederea menținerii pe piața internă a unui preț sustenabil din punct de vedere economic al produselor cerealiere autohtone.

Cererea de eliberare a licenței de import poate fi depusă de o persoană juridică sau fizică, care desfășoară activități economice de fabricare a uleiurilor și grăsimilor, a produselor de morărit, preparatelor pentru hrana animalelor de fermă sau creșterea animalelor. Solicitările vor fi examinate de către o comisie constituită de Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare.

ULTIMA ORĂ! Curtea Constituțională a decis: Restricțiile de participare la alegerile pentru oamenii lui Șor – neconstituționale

Curtea Constituțională a admis sesizarea deputaților fostului Partid „ȘOR” și a declarat drept neconstituționale prevederile din Codul Electoral care interzic oamenilor afiliați lui Ilan Șor să candideze în cadrul scrutinelor electorale. Hotărârea a fost pronunțată cu puțin timp în urmă, scrie deschide.md.

Amintim că la data de 4 octombrie 2023, Parlamentul a votat în lectura finală modificarea Codului Electoral. Potrivit documentului, persoanele care, la data pronunțării hotărârii Curții Constituționale privind declararea neconstituționalității unui partid politic, dețineau calitatea de membru al organului executiv sau care ocupau funcții elective din partea partidului respectiv, nu vor putea fi alese în cadrul unor scrutine electorale.

Restricția urma să fie aplicată pentru o perioadă de 3 ani de la data pronunțării hotărârii Curții Constituționale privind declararea neconstituționalității partidului politic.

„Al meu… ”. Angela Gonța, într-o nouă relație! Ce fotografie a postat jurnalista de Ziua Îndrăgostiților
VIDEO! A furat patru biciclete și o trotinetă din sectorul Ciocana al Capitalei. Ce riscă individul