Cetățenii moldoveni sunt evacuați din Rusia cu două avioane de pe curse charter

Zeci de cetățeni ai R. Moldova au ajuns astăzi pe Aeroportul Internațional Chișinău, venind de la Moscova, iar cele două avioane de pe curse charter au plecat din R. Moldova spre Federația Rusă cu cetățeni ruși la bord.

Zborurile au fost autorizate de către Comisia pentru Situații Excepționale, pentru a aduce acasă moldovenii aflați în Rusia, inclusiv studenții care au fost somați să plece din căminele universităților.

„Este vorba de două rute charter din Rusia. Au venit cetățenii noștri, iar înapoi au plecat cetățenii ruși aflați în R. Moldova. Mâine vor mai fi câteva curse charter. În rest, îi îndemn pe cetățenii moldoveni aflați peste hotare să se abțină de la călătorii, mai ales că mai multe state și-au închis granițele”, a declarat astăzi premierul Ion Chicu, după ședința Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei provocate de virusul COVID-19, potrivit ziarulnational.md.

O minoră de 16 ani, violată de trei indivizi. Copila este internată în stare gravă
Ion Chicu: slujbele religioase vor fi organizate în spații deschise pentru a evita infectarea cu Covid-19