Cine este Florin Cîţu, noul premier al României?

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a semnat, miercuri, decretul pentru numirea Guvernului României.

Guvernul României va fi condus de premierul Florin-Vasile Cîţu şi va avea doi viceprim-miniştri: Ilie-Dan Barna şi Kelemen Hunor.

Florin Cîţu, propus de liberali pentru funcţia de premier, a fost ministru al Finanţelor Publice şi senator PNL din 2016.

El a absolvit în 1996 Grinnell College din SUA, specializarea economie/matematică, şi are un program doctoral completat, fără disertaţie, la Iowa State University.

Premierul desemnat a fost economist şef al ING. Anterior revenirii în România, Cîţu a mai lucrat ca economist la Banca Europeană de Investiţii (2003 – 2005) şi la Banca Centrală a Noii Zeelande (2001 – 2003).

În perioada 1997 – 2001, a fost lector la Iowa State University, în SUA. Ca limbi străine cunoscute, din CV reiese că vorbeşte engleză, franceză şi italiană.

România are un nou Guvern
Numărul copiilor bolnavi de Covid-19, în creştere în Moldova