Cum arăta și cum era tatăl Aurei? Interpreta a împărtășit câteva gânduri cu publicul său virtual

Aura a împărtășit cu prietenii de pe facebook o imagine cu tatăl ei și câteva gânduri pline de nostalgie și dragoste. Interpreta a dezvăluit cât de grea a fost pentru ea ziua de 7 februarie, pentru că-i amintește de ziua când l-a pierdut pe tatăl ei, acum 15 ani, în timp ce era însărcinată în luna a opta cu fetițele ei gemene.

Aura era ,,fata tatei”.

Vedeta a povestit cum era tatăl său, iar mulți dintre prietenii ei virtuali i-au remarcat asemănărea fizică cu părintele ei. Interpreta spune că a avut cel mai bun și iubitor tată din lume.

,,…15 ani de când l-am pierdut pe tata.
Și acum țin minte acea zi, mai bine zis acea seară, când am aflat vestea. Tocmai terminasem fotosesiunea pentru coperta de primăvară a unei reviste mondene de la noi. Trebuia să apar pe ea (am și apărut peste o lună) cu burtică. Eram în a 8-a lună de sarcină.

Pentru un moment mi s-a oprit respirația, am țipat tare și am început a plânge-n hohote. Era neașteptat.., mult prea devreme… Avea 54 de ani. Aș putea povesti multe din cele ce-am trăit atunci, în acele zile (păreri de rău, mustrări de conștiință)…dar, …ce mai contează.
Azi vreau să-l pomenesc doar de bine.
A fost un suflet bun, timid, sincer, care nu putea refuza pe nimeni, apreciat de prieteni pentru cumsecădenia lui.
Când îl văd pe frate-meu, văd asemănarea fizică și nu numai.
Eram fata tatei. Știu, că m-a iubit mult.
A fost cel, ce mi-a pus numele. Și tot el primul, care m-a numit Auraș.
Am o singură părere de rău, că nu a reusit sa-și vadă nepoții…
Dumnezeu să te odihnească în pace, tăticule..”

Adriana Ochișanu lansează proiectul VOCEA MOLDOVEI! Talentul și muzica se întâlnesc într-un mod inedit la Arena Chișinău

Bucurați-vă de o seară de excepție alături de minunata interpretă Adriana Ochișanu, care lansează proiectul VOCEA MOLDOVEI.

Pe 20 aprilie 2024, Arena Chișinău va găzdui un concert unde talentul și muzica se întâlnesc într-un mod inedit. Alături de Adriana Ochișanu, veți avea ocazia să savurați interpretări memorabile din partea artiștilor de valoare:

– Horia Brenciu și HB Orchestra
– Ionuț Dolănescu
– Surorile Osoianu
– Alexandru Pop
– Laura Olteanu
– Corina Țepeș
– AKORD
– Cornelia Ștefăneț
– Frații Ștefăneț & Orchestra
– Baletul Național JOC

Experimentați o serată plină de diversitate muzicală, de la muzică populară și etnofolclorică la melodii ușoare, toate într-un cadru spectaculos. Rezervați-vă locurile pentru un eveniment de neuitat, unde „VOCEA MOLDOVEI” se va face auzită într-un mod memorabil.

Bilete puteți cumpăra AICI!

Bilete fizice, fără rezervare prealabilă puteți procura la casele iTicket pe adresele următoare:
•⁠ ⁠str. Vlaicu Pârcălab 27 (oficiul iTicket)
•⁠ ⁠bd. Dacia 47/6 (Librarius)
•⁠ ⁠bd. Moscova 1/1 (Librarius)
•⁠ ⁠bd. Mircea cel Bătrân 10 (Librarius)
•⁠ ⁠str. Vasile Dokuceaev 13 (Librarius)
•⁠ ⁠str. Piața Unirii Principatelor 3 (Librarius)
•⁠ ⁠str. Anatolie Corobceanu 7a (Proper Coffee)

Moment emoționant la Cluj! Mai mulți români și basarabeni s-au prins în Hora Unirii de 27 martie

Aniversarea a 106 de ani de la Unirea Basarabiei cu România este marcată la Cluj-Napoca, în această perioadă, în cadrul unei noi ediţii a Festivalului Cultural Basarabia. Pe parcursul mai multor zile, Grupul de Iniţiativă Basarabeană îşi propune să promoveze istoria comună, cultura, tradiţia şi spiritul basarabean în inima Transilvaniei, scrie presa din România.

Manifestările dedicate Centenarului Unirii Basarabiei cu România au debutat duminică, 24 martie cu concursul „Unde? Cine? Când?”.

Miercuri, 27 martie, studenții basarabeni care învață în centrul universitar din Cluj-Napoca s-au adunat în Piața Unirii unde au încins tradiționala Hora Unirii. Evenimentul a avut loc la ora 17:30 printre cei care au ținut să participe la eveniment pentru a celebra unitatea națională și spiritul european s-au numărat și clujeni.

În cadrul Festivalului Basarabia va mai avea loc în 29 martie evenimentul „Clubul literar basarabean” iar în 3 aprilie este programat concursul intelectual „100 de GIB-iști au zis”.

Manifestările se vor încheia în 6 aprilie cu Gala Aniversară, cu un eveniment special plin de surprize și momente memorabile ce vor rămâne în inimile participanților.

Studenții moldoveni vor primi burse în universitățile din străinătate

Studenții din Republica Moldova vor avea posibilitatea de a beneficia în continuare de burse în instituțiile de învățământ din străinătate. Proiectul de lege care prevede aprobarea acordului privind Programul de schimburi pentru studii universitare în Europa Centrală (CEEPUS IV), semnat la Varșovia în 2023, a fost votat în prima și a doua lectură, în cadrul ședinței plenare de astăzi.

De menționat că, acordul urmează să fie prelungit pentru o perioadă de șapte ani, transmite Știri.md.

În acest sens, va fi încurajată participarea tinerilor studenți, cercetătorilor, cadrelor didactice și personalului administrativ la mobilități academice, programe de cercetare, stagii practice sau activități profesionale în cadrul instituțiilor de învățământ superior din statele contractante ale Acordului. De menționat că și Republica Moldova va oferi burse de studii pentru cetățenii străini.

Anterior, în perioada 2011-2023, 275 de cetățeni moldoveni au beneficiat de burse în țările semnatare ale Acordului.

Totodată, țara noastră a găzduit 255 de bursieri străini. Republica Moldova este parte a Programului de schimburi pentru studii universitare în Europa Centrală din anul 2011.

Țările semnatare ale Acordului sunt Austria,

Fructele moldovenești sunt tot mai apreciate în Germania
Mai mulți moldoveni și-au cumpărat televizoare, dar nu le pot folosi pe teritoriul țării noastre