Doi copii care se întorceau de la școală au murit în cutremurul din Grecia

Doi copii au murit în insula greacă Samos, în timpul cutremurului care a zguduit Marea Egee. Copiii se întorceau de la școală. Au murit după ce un zid s-a prăbușit peste ei.

Doi copii în vârstă de 17 şi 15 ani, conform primelor informaţii de la Protecţia Civilă, au fost scoşi morţi, dintre ruinele din oraşul Vathi din Insula Samos.

Mai exact, potrivit primelor informaţii de la Protecţia Civilă, copiii traversau un drum îngust şi au fost zdrobiţi de un zid care s-a prăbuşit, raportează Mediafax.ro, conform surselor locale.

Grecia a anunţat că 8 persoane cu fost rănite în urma cutremurului cu magnitudinea de 6,6, iar unele clădiri au înregistrat pagube considerabile.

Informaţiile de până acum indică faptul că există pagube materiale grave în Samos, case distruse, o biserică dărâmată, zidul unei şcoli a căzut, şi daune semnificative la clădirile vechi din insula Chios.

Pagube considerabile aduse unor clădiri, a precizat Ministrul Dezvoltării Adonis Georgiadisn în timpul primei sale informări în Parlament.

Potrivit Samos24.gr, o mare parte din biserica Maicii Domnului din localitatea Karlovasi din Samos s-a prăbuşit. Opt persoane au fost rănite în Karlovasi.

Seismul cu magnitudinea revizuită de 6,6 pe scara Richter s-a produs vineri în Marea Egee şi s-a resimţit în Turcia şi Grecia. Vineri, 30.10.2020, ora 14.51 (ora Moldovei 13.51), a avut loc un cutremur cu magnitudinea 6,6 în largul Mării Egee Seferihisar.

Oamenii au relatat pe reţelele sociale că apa a inundat străzile din apropierea coastei Mării Egee şi au postat imagini din Insula Samos. Ei s-au referit la apa care a depăşit malul mării, folosind termenul de tsunami.

10 migranți ucraineni, prinși la frontieră. Ar fi achitat 80.000 de dolari pentru a ajunge în Moldova

În zona de nord a țării, angajații Poliției de Frontieră au raportat un caz de trecere ilegală a frontierei moldo-ucrainene, cu documentarea a 10 cetățeni din Ucraina. Incidentul a avut loc în data de 24 martie, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Ocnița.

Astfel, în timpul executării unei misiuni de supraveghere a frontierei de stat, cu ajutorul mijloacelor de observare fixe și sistemului de aeronavă fără pilot la bord, la fața locului grupele de intervenție ausurprins 10 persoane care au traversat fraudulos frontiera dinspre Ucraina în R. Moldova. La fața locului au fost identificați în total 10 bărbați ucraineni.

Străinii au comunicat că pentru a ajunge în R. Moldova, au fost ajutați și ar fi achitat în Ucraina sume între 8000-10000 dolari fiecare.

De asemenea, din declarațiile acestora și în urma măsurilor întreprinse s-a stabilit că trecerea ilegală a cetățenilor a fost organizată nemijlocit de către un grup infracțional. La scurt timp unul dintre membrii grupului organizat a fost reținut în flagrant, în timp ce aștepta la o distanță aproximativ 500 m de la linia de frontieră de stat, având asupra sa două telefoane mobile, căști, stație radio și binoclu de vedere nocturnă.

În procesul de documentare a cazului, migranții au solicitat azil pe teritoriul Republicii Moldova.

În continuare, sub conducerea Procuraturii Ocnița, de către organul de urmărire penală al Direcției sunt întreprinse măsuri procesuale în vederea documentării și atragerii la răspundere a persoanelor implicate în acțiunea ilegală, cu respectarea normelor de prezumție a nevinovăției.

Un primar a fost filmat în timp ce făcea sex cu contabila instituției în mașina primăriei, pe un câmp

Scandal uriaș într-o localitate din Mureș, România, unde primarul a fost surprins în timp ce întreținea relații intime cu contabila instituției în Dusterul primăriei, pe un câmp, scrie realitatea.net.

Primarul localității Miheșu de Câmpie, județul Mureș, a fost surprins de mai mulți localnici în timpul unei întâlniri romantice cu o angajată.Scena în care a fost implicat Emil Casoni a avut loc departe de sediul primăriei, pe un câmp din apropierea localității.

Momentele intime s-au petrecut într-un autoturism marca Duster ce ar aparține instituției, scrie presa locală.

În momentul în localnicii au ajuns în apropierea mașinii, primarul PNL era în pielea goală, iar angajata lui întinsă pe spate, pe bancheta mașinii.

“Porumbeilor, frumosuleee… Miuța, dragă, domnu’ primar… Ce faceți? Ce faceți, mă?”, au fost, imediat, chestionați cei doi “eroi”.

Emil Casoni și-a tras pantalonii și s-a urcat rapid la volan, prnind Dusterul în trombă, pe câmp. “Mă, nu vă e rușine, mă? În timpul serviciului?”, îl întrebau oamenii.Se pare că edilul nu are permis de conducere, după cum strigă martorii incidentului:“Băi, n-ai permis, mă! Nu aveți permis băi, fraților! Cum conduci comunitatea?”.

Unei femei i s-a făcut rău și a căzut pe trecerea de pietoni

Unei femei i s-a făcut rău și a căzut pe trecerea de pietoni. La fața locului a venit ambulanța.

foto: www.unimedia.md

Inițial, a parvenit informația că femeia fusese lovită de o mașină, la Ciocana, în jurul orei 10:57 dimineața, dar poliția a venit ulterior că femeia nu a fost lovită de o mașină, ci acesteia i s-a făcut rău și a căzut pe trecerea de pietoni.

La fața locului au intervenit poliția și ambulanța.

Comisia Europeană mobilizează 220 de milioane de euro pentru transferul pacienţilor Covid-19 între statele Uniunii Europene
Accidentul din raionul Orhei cu 3 morți: cine sunt victimele. Ultimele detalii oferite de Poliție