Doliu în Rusia! S-a stins din viață renumitul artist Iosif Kobzon

Iosif Kobzon a murit la Moscova. Cunoscutul artist din Rusia avea 80 de ani. Timp de 10 ani, acesta a luptat cu o boală oncologică.

La sfârșitul lunii iulie, presa rusă a raportat despre spitalizarea sa de urgență. După aceea, cei dragi au refuzat să comenteze mult timp starea de sănătate a artistului. „L-am pierdut pe marele nostru Iosef Davydovich Kobzon”, a declarat o sursă apropiată familiei pentru dailystorm.ru.

Iosif Kobzon s-a născut în 1937, în Ucraina, în regiunea Donetsk. În 1958, Kobzon a fost admis la Departamentul vocal al Institutului muzical și pedagogic de stat din Moscova. Deja în anii studenției, el a câștigat numeroase concursuri naționale. În 1974, Kobzon a primit titlul de Artist emerit al URSS, în 1984 a fost distins cu Premiul de Stat al URSS, iar în 1987 – a fost numit Artist al Poporului din URSS.

Impresionant! Sculptori care au transformat trunchiuri de copaci uscați în adevărate opere de artă
Fostul iubit al Jannei Friske a dezvăluit detalii surprinzătoare despre relația sa cu artista