Elevii moldoveni se află în perioada examenelor de bacalaureat. Geografia și chimia, cele mai solicitate pentru examenul la alegere

Liceenii din Republica Moldova se află în perioada examenelor de bacalaureat. Până la momentul de față, au fost susținute examenele la limba și literatura română (alolingvi) și examenul la limba de instruire.

Ultimul examen pentru tineri (excepție sunt minoritățile naționale care mai au de susținut un examen la limba maternă) se va desfășura pe 18 iunie și va fi la proba pe care și-au ales-o elevii singuri.

De altfel, aceasta este unica probă unde liceeni pot face o alegere. De-a lungul anilor, în preferințele tinerilor din Moldova s-a aflat Geografia, iar anul 2021 nu este o excepție, întrucât cei mai mulți absolvenți vor susține examen anume la această disciplină.

Iată pentru ce obiecte au optat absolvenții din acest an:
– Geografia – 9.950 de elevi;
– Chimia – 2.663 de elevi;
– Istoria românilor și universală – 1.374 de elevi;
– Biologia – 745 de elevi;
– Matematica – 534 de elevi;
– Informatica – 496 de elevi;
– Fizica – 228 de elevi.

sursa: www.diez.md

Un nou cod galben de ploi, emis astăzi
Moldova a primit un ajutor umanitar de 10 milioane de euro din Germania