Expoziție de artă inedită vernisată la Soroca

O expoziție de artă plastică și decorativă a fost vernisată în data de 22 februarie, la Muzeului de Istorie și Etnografie din Soroca. Lucrările artistice aparțin elevilor catedrei ,,Arte plastice și decorative” a Colegiului de Arte„Nicolae Botgros”.

Studenții și profesorii catedrei au venit în fața publicului cu peste 90 de lucrări executate în diverse tehnici, precum imprimeul artistic, string art, quilling, picturi, colaj, broderie artistică, metal combinație imprimeu și altele.La evenimentul de lansare a expoziției au participat vicepreședintele raionului Soroca, Vladimir Nicuța,  directorul Colegiului de Arte ,,Nicolae Botgros”, Emilian Guțu, șeful Secției Cultură și Turism, Grigore Bucătaru, profesori și elevi.

Expoziția va fi vernisată timp de o lună, după care organizatorii preconizează vernisarea ei în Cimișlia.

Marianna Petrenko despre sensul vieții sale!
Trupa DoReDos va reprezenta Moldova la Eurovision Song Contest 2018!