Gala Studenților Originari din Republica Moldova și-a desemnat laureații!

La 27 decembrie, a avut loc cea de-a VIII-a ediție a Galei Studenților Originari din Republica Moldova, eveniment ce are drept scop identificarea și promovarea studenților din Moldova care își urmează studiile peste hotare și au un parcurs academic și extra-curricular remarcabil.

În acest an, zeci de tineri merituoși s-au înscris la concurs, luptând pentru titlul de cel mai bun student al țării. Membrii juriului au rămas profund impresionați de rezultatele deosebite, ambiția și motivația studenților de a promova imaginea Republicii Moldova la nivel internațional.

Câștigătorii au fost desemnați în urma concursului de dosare, organizat în perioada 1 octombrie – 8 noiembrie 2020, la care au participat tineri care își fac studiile la universitățile din străinătate la programele de Licență, Masterat, Doctorat și Arte. În acest an, grație partenerilor GSORM, de categorii separate de premiere au beneficiat studenții care învață în România, cei care urmează un program de studiu în limba franceză și tinerii care au avut experiențe Erasmus de excepție.

În premieră, au fost acordate premiile „Voluntarul Anului” și „Profesori care inspiră”, în urma concursului prin vot public pe platforma VoteMeApp.

Evenimentul de premiere, cât și Atelierele tematice „Tineri pentru Tineri” au avut loc în premieră în format digital, fiind urmărite de publicul larg.

Echipa organizatorică ține să mulțumească tuturor participanților care și-au manifestat interesul pentru Gala Studenților Originari din Republica Moldova, partenerilor care au susținut acest eveniment și au crezut în frumusețea conceptului digital din acest an și tuturor celor care s-au alăturat printr-un gând bun acestei ediții!

În continuare, vi-i prezentăm pe cei mai buni dintre cei mai buni studenți ai țării – premianții GSORM 2020!

Categoria Licență

Mihaela Eșanu – Universitatea Harvard, SUA

Irina Dicusară – Academia de Business din Copenhaga, Danemarca

Alina Eșanu – Universitatea Harvard, SUA

Cătălina Bețivu – Universitatea Erasmus din Rotterdam, Țările de Jos

Mihaela-Ionela Furculiță – Universitatea Babeș-Bolyai, România

Cristi Grosu – Universitatea Babeș-Bolyai, România

Categoria Masterat

Dan Mocanu – Universitatea Cambridge, Marea Britanie

Iulia Țvigun – Universitatea Ravensbourne din Londra, Marea Britanie

Elena Jalbă – King’s College din Londra, Marea Britanie

Daniela Avramioti – Școala de Management UCL din Londra, Marea Britanie

Grig Cuciuc – Academia Regală de Muzică, Marea Britanie

Cristian Rubanovici – Universitatea din Copenhaga, Danemarca

Categoria Doctorat

Lidia Roman – Universitatea din Lille, Franța

Categoria Arte

Marius Malanețchi – Universitatea de Muzică și Arte Interpretative din Viena, Austria

Sergiu Garabajii – Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”, România

Damian Spinei – Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”, România

Ana Gurdiș – Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” din București, România

Categoria RePatriot

Mihai Iațco – Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” din Iași, România

Olga Bodrug – Academia de Studii Economice din București, România

Artiom Radu –  Universitatea din București, România

Alexandrina Eulampia Căpățînă (mențiune) – Universitatea Vasile Alecsandri” din Bacău, România

Cristina Ichim (mențiune) – Centrul de Studii Europene, România

Marina Buzu (mențiune) – Universitatea Babeș-Bolyai, România

Categoria Francofonie

Daniela Guranda – Universitatea Sorbona, Franța

Tatiana Roman – Universitatea din Lille, Franța

Categoria Erasmus

Iuliana Vîrlan – Universitatea Politehnică Hauts-de-France, Franța

Valeriu Lupan – Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară „Ion Ionescu de la Brad”, România

Alina Cojocaru – Universitatea “Lucian Blaga”, România

Cătălina Druță (mențiune) – Universitatea Pedagogică din Cracovia, Polonia

Filip Cojocaru (mențiune) – Universitatea Politehnică Hauts-de-France, Franța

Categoria „Voluntarul Anului”

Constantin Didenco – Universitatea Transilvania, România

Categoria „Profesori care inspiră”

Ludmila Roșca – Academia de Administrare Publică, Chișinău

Natalia Gavrilenco- Colegiul „Alexei Mateevici” din Chișinău

Rodica Colesnic – Liceul Teoretic „Mihail Sadoveanu” din Chișinău

Premiul Mare GSORM 2020

Dan Mocanu – Universitatea Cambridge, Marea Britanie

Pentru a afla mai multe detalii despre laureați sau a privi evenimentul în reluare, vă invităm să consultați pagina de Facebook a GSORM.

Alexandru Rafila cere Guvernului României să doneze Moldovei vaccinuri din lotul Pfizer/BioNTech
Articolul anterior
Ala Nemerenco, consilier al preşedintelui țării în domeniul sănătății, anunță cine vor fi primii vaccinați împotriva Coronavirusului în țara noastră
Articolul următor
Alte articole interesante