În România, școlile rămân închise până după Paște

Toate școlile din România, inclusiv cele din mediul privat, dar și unitățile de învățământ preuniversitar, vor rămâne închise pe tot parcursul stării de urgență.

”Începând de azi, se instituie starea de urgență pe întregul teritoriu al României, pentru 30 de zile. Pandemia nu poate fi stopată decât prin măsuri excepționale. Aceste măsuri vizează sănătatea publică, dar și îngrădirea exercitării unor drepturi și libertăți. Aceasta este singura cale prin care salvăm viețile celor dragi. Școlile vor fi închise pentru protejarea copiilor, elevilor și studenților.”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

Ministrul Educației, Monica Anisie, a declarat că școlile vor rămâne închise și în perioada în care este decretată stare de urgență de către președintele Klaus Iohannis.

„Deocamdată nu avem niciun termen pentru perioada de închidere a școlilor, dar în perioada de stare de urgență școlile or să fie închise. În perioada asta este clar că o să avem școlile închise. Până după Paște școlile sunt închise”, a declarat Monica Anisie pentru HotNews.ro.

Starea de urgenţă va fi instituită pe teritoriul României de la începutul acestei săptămâni, în contextul epidemiei de coronavirus. Anunţul a fost făcut sâmbătă de preşedintele Klaus Iohannis, după ce membrii Guvernului Orban au depus jurământul de învestitură.

Încă 6 cazuri noi de Covid-19, în Moldova
Primul pacient vindecat de Covid-19, în Moldova