Încă o medalie de aur pentru Moldova

Moldoveanca Irina Rîngaci a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de lupte rezervat juniorilor.

O nouă performanţă uluitoare pentru Irina Rîngaci! Sportiva din Moldova a câştigat medalia de aur la Campionatul Mondial de lupte rezervat juniorilor, scrie publika.md. La competiția ce se desfășoară la Ufa, în Rusia, Rîngaci a învins-o în finala categoriei de greutate de până la 65 de kilograme, pe indianca Bhateri Bhateri cu scorul de 12-2.

Astfel, Irina Rîngaci şi-a completat palmaresul în acest an cu încă două medalii de aur. Primăvara trecută, luptătoarea a cucerit titlul european la nivel de senioare, dar şi la competiţia continentală rezervată sportivilor cu vârsta de până la 23 de ani.

Rîngaci nu este singura reprezentantă a ţării noastre care a urcat pe podium la Campionatul Mondial de la Ufa. Mihaela Samoil a câştigat medalia de argint în categoria de greutate de până la 53 de kilograme. În finală, sportiva din Moldova a pierdut în faţa suedezei Emma Malmgren.