Începând cu 1 iunie, România deschide granițele pentru toți cetățenii moldoveni

Guvernul de la București a stabilit joi, 27 mai, noile măsuri referitoare la regimul de călătorie în România pentru cetățenii străini, inclusiv cetățenii R. Moldova, care vor intra în vigoare de la 1 iunie curent.

Începând de luna viitoare, cetățenii R. Moldova vor putea călători în România în baza unui un act confirmativ de administrare a vaccinului împotriva COVID-19 sau rezultatul negativ al testării COVID-19.

Anunțul a fost făcut de către prim-ministrul României, Florin Cîțu.

Tot joi, 27 mai, România a inclus, în continuare, R. Moldova în „zona verde”. Cetățenii români care intră în România din țările din zona verde nu sunt obligați să stea 14 zile în carantină.

Potrivit articolului 15 din Hotărârea nr. 32 din 27.05.2021 a Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a României, începând cu 1 iunie, se propune eliminarea interdicțiilor de intrare în România a cetățenilor străini și apatrizi, prevăzute la art. 2 alin. (1) pct. 7 și art. 2 alin. (5) din anexa nr. 3 la Hotărârea Guvernului nr. 531 din 10 mai 2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 13 mai 2021, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare.

Tragedie pe râul Prut: un cetățean străin, găsit înecat în tentativa de a ajunge ilegal în România

Într-un incident tragic, doi cetățeni indieni au încercat să treacă ilegal frontiera, în România, dar pe parcursul încercării de a traversa râul Prut, unul dintre ei a fost găsit fără suflare. Evenimentul a avut loc ieri, 13 mai 2024, în cadrul unei misiuni de control și supraveghere a zonei de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră Lopatnic.

Ca urmare, un cetățean străin a fost depistat în timp ce se deplasa grăbit în direcția localităților de frontieră Pererîta-Cotu Miculinți. Polițiștii de frontieră au intervenit operativ, fiind reținut un cetățean al Indiei, în vârstă de 44 ani.

În discuții, acesta a recunoscut că el și prietenul său au încercat să treacă ilegal în România înotând. Tragedia s-a produs atunci când camaradul său, tot cetățean indian, a intrat primul în apele râului Prut și a fost înghițit de ele. Speriat de această situație, străinul  s-a retras înapoi în Republica Moldova, unde a fost depistat de patrula Poliției de Frontieră.

Fiind inițiate verificări suplimentare, utilizând ambarcațiunea de serviciu, la aproape trei metri de malul Prutului, patrula a descoperit o scurtă neagră, un rucsac și trupul fără viață al celui dispărut.

La fața locului au fost solicitate și alte autorități de competență, printr-un apel la Serviciul unic 112.

Investigațiile privind acest incident sunt în curs de desfășurare.

Pentru a preveni tragedii similare, Poliția de Frontieră face un apel către cetățeni să conștientizeze riscurile și consecințele asociate cu astfel de metode periculoase de traversare a frontierei de stat.

Atenție! Zeci de blocuri din Capitală rămân fără apă caldă astăzi, dar și în următoarele 3 zile

Mai multe blocuri din sectoarele Buiucani și Rîșcani din capitală vor rămâne fără apă caldă în perioada 14-17 mai. Potrivit Termoelectrica, sistările vor avea loc între orele 08:00 – 17:00, scrie unimedia.info.

„Informăm consumatorii despre sistarea temporară a apei calde menajere pentru 14 mai curent, în intervalul orelor:00-16:00.

Blocurile locative vizate din sectorul Buiucani:

str. Porumbescu, 20;

str. Coca, 1V;

str. Buiucani, 4;

str. Drumul Crucii: 96, 97/1, 98, 99, 100, 101, 99/4 (inclusiv Instituția de educație timpurie nr. 52);

str. Țărînei: 107, 107/1, 107/2;

Calea Ieșilor: 51/1, 51/3, 51, 51/5, 55, 55/2, 59/1, 61/4, 61/5, 61/6, 73, 61/2, 57/2 (Școala Primară nr.91).

Totodată, în perioada 15-17 mai curent, în intervalul orelor 13:00-17:00, apa caldă menajeră va fi sistată pentru blocurile locative din sectotul Buiucani:

str. I. Creangă: 80.

str. Pelivan: 32/1, 32/2, 32/3, 36/1 (inclusiv Instituția de educație timpurie nr. 3).

Sectorul Rîșcani 15-17 mai curent, în intervalul orelor 08:00-17:00.

Blocurile locative vizate

Stradela Studenților: 2/2, 10, 11/1, 11/2, 11/3, 12, 13/1, 13/2, 6, 7/1, 7/2, 8, 9/1, 9/2;

str. Ceucari: 4g, 10, 10/1, 12, 2, 6, 8;

str. Socoleni, 4, 6, 8.

Motivul sistării constă în efectuarea testărilor cu presiune și reparația utilajului termotehnic – lucrări de mentenanță și pregătire a sistemului de consum al energiei termice pentru noul sezon de încălzire.

Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere.

Pentru informații actualizate, vă rugăm să accesați periodic pagina web: www.termoelectrica.md, secțiunea Lucrări și Intervenții sau să contactați Centrul de Apel: 1300 sau 022 447 447”, se arată în comunicatul emis de reprezentanții Termoelectrica.

Vremea se încălzește! Ce prognoze au meteorologii

Vreme predominant înnorată anunță pentru astăzi, 14 mai, meteorologii. Spre seară crește probabilitatea unor precipitații.

Ziua maxima va fi de 14°C, iar noaptea în jur de 6 grade.

Mâine se mai încălzește. Vor fi circa 17 grade Celsius ziua și 8 grade noaptea. Joi se vor menține aceleași temperaturi.

Atenție! Meteorologii au emis Cod Galben de ploi cu fulgere și vijelie
Un nou obiect de artă instalat în Capitală este dedicat persoanelor cu HIV