Intoxicație la un colegiu din Chișinău. Mai mulți studenți au ajuns la spital

Intoxicație la Colegiul Tehnologic din capitală. Cinci studenți au ajuns la spital, după ce s-au intoxicat cu vapori de acetonă.

Informația a fost confirmată pentru Jurnal.md de directorul adjunct al Institutului Mamei și Copilului din capitală, Valentina Rotaru. Potrivit acesteia, aseară la spital au fost aduși cinci adolescenți, cu vârstele de 16 și 17 ani. Vorbim despre patru băieți și o fată. Aceștia au fost internați imediat în spital și au primit tratamentul corespunzător.

Fata a fost internată în secția toxicologie, întrucât starea ei de sănătate era mai delicată. Azi dimineață cei patru băieți au fost externați, iar fata rămâne în continuare la spital. Aceasta se simte mai bine și a fost transferată din secția de toxicologie.

Intoxicația s-ar fi produs din cauza unui perete proaspăt vopsit în căminul unde locuiau elevii.

Se redeschide ruta de troleibuz nr. 16, cu modificarea itinerarului
Poze rare cu Maia Sandu, în copilărie și în adolescență!